| cyupaku a întrebat:

De ce suntem pe locul doi in lume, dupa Siria (care a fost macinata de razboi) ca numar de persoane care emigreaza(pleca din tara)?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauza principala o constituie cea economica, deoarece in tara se castiga mult mai putin decat in strainatate, mai ales in tarile dezvoltate economic. Si migratia romanilor este, in principal, temporara, respectiv pentru munca, mai putini se stabilesc definitiv in strainatate.

Bula
| Bula a răspuns:

In Siria sunt bombe care explodeaza.
La noi sunt boambe in politica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe locul doi in lume? Unde ai citit aceasta statistica, sunt curios. Nu de alta, dar majoritatea statisticilor nici nu cuprind Romania in top 10. Mexic, China, Rusia avand emigranti de ordinul milioanelor

| cyupaku explică (pentru suntserios):

Asta era ideea ..ai prins-o era o stire aseara la un post de televiziune si am zis clar ca este o facatura ordinara, si am vrut sa vad daca eu bat campii si ei sunt desteptii dar se pare ca exista o forma de discreditare permanenta a tarii, a populatiei si atot ce este romanesc

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca pesedeul e cu adevarat CIUMA. Nu e vorba ca se cistiga putin cit ca sistemul e CANCEROS. In momentul in care mai toti medicii si profesorii buni iti pleaca mai degraba fiindca sunt condusi de idioti numiti politic decat fiindca sunt platiti prost, atunci aia e mare problema. Vezi ce se intampla in Bucuresti de cand e primarita vaca aia de stirista...

| Caro34 a răspuns:

Depinde despre ce statistica vorbim! România nu are încă o economie OK pentru a plati salariile ce le avem in străinătate, din păcate! Numai bine!

| Volsvagan70 a răspuns:

Pentru ca romanului ii este lene sa dea bacul si sa traiasca pe un salariu decent, el face doar 8 clase si dupa pleaca in strainatate plangand ca nu are bani de mancare.

| Tricky95 a răspuns:

Pentru ca suntem condusi de hoti incompetenti si imbecili!

| Bianca1485 a răspuns:

In România este vorba de o migraţie economică, oamenii pleacă pentru un trai mai bun. (copiata)