| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunteti mandrii ca sunteti romani? Si mai ales cei plecati in afara? Lasand deoparte istoria, acum conteaza economia tarii si tot ce se intampla in Romania. Cu ce ne putem mandrii acum? Cand e saracie si lumea pleaca din ea? Nu imi este rusine ca sunt roman, nu mi-a fost rusine niciodata. Dar daca eu nu pot trai in propria mea tara si sunt nevoit sa lucrez in afara, atunci de ce sa mai fiu mandru de tara mea? Ce pot iubi la ea, doar natura? E o tara corupta, plina de saracii care se mananca intre ei, fetele se prostitueaza, baietii fura, copiii cersesc, e o jungla mai evoluata. Tiganii misuna peste tot, si fura tot ce prind. Caini aruncati peste tot; in orice colt al strazii, sta cate un amarat cu mana intinsa. Sa nu mai zic de transporturile publice, ce "modernizate" sunt. Guvernu e o gloata de diavoli ce ne fura pana la os. In afara suntem vazuti cam rau. Nici populatia nu face nimic. Au facut si ei o mica revolutie si gata acum se distreaza pe plaja si la munte, ca deodata viata e frumoasa. Ma uit la Germania, Australia, Canada, cum dracu sunt asa de buni. Acolo te ajuta statu, in Romania freci menta daca nu mai ai munca. Deci cu ce ma pot mandri? Cu castelu Bran? Ah si sa nu uitam si de cei cu facultate, ca si ei pleaca in afara pentru un salariu mai bun. Altii pleaca in alte tari sa studieze; institutille de invatamant din Romania sunt in paralel cu spitalele de nebuni. Ne putem mandri cu legendele vampirilor si muzica house. Romania e tara muzicii house. Dar in rest?

9 răspunsuri:
| eusicumine_4355 a răspuns:

Care tara nu e corupta? nu are prostituate si nu se fura si copii care nu cersesc, si care nu au tigani? in care guvernul fura.Si mai ceva, spune-mi ce obiceiuri si traditii romanesti ai respectat pana acum romane? Sau mai bine spune-mi cate filme ai vazut si in ce lume traiesti? Incerci sa faci ceva? ai facut ceva? Sau esti si tu un razboinic al tastaturii.Foarte viteaz as putea spune.Ai o facultate? cate clase ai? Imi poti spune de ce naiba te plangi ca o curva?
Ai fost peste? In alta tara? sau ai citit reportaje si pareri pe net?
Eu ma mandresc ca's roman.De ce? Avem campioni olimpici, savanti in geneva, avem un relief frumos si obiceiuri pe care nu le-as schimba deloc, avem o istorie bogata, plina de oameni mareti care au schimbat cursul ei, avem una dintre cele mai pure limbi. Avem oameni care CHIAR FAC CEVA, nu stau sa-si planga nevoile si prostimea pe internet.Nicaieri nu-i ca acasa, buna rea cum o fii eu imi iubesc tara.

| stelyii a răspuns (pentru eusicumine_4355):

Romanul se plange din orice... uneori pe buna dreptate.

| iKronstadt a răspuns:

Lăsând dracului cultura/incultura media importată, și făcând abstracție de imensul deserviciu pe care ni-l face clasa politică, îți pot spune cu toată tăria sufletului meu că SUNT MÂNDRU CĂ SUNT ROMÂN!
Păcatul de moarte al acestei națiuni este că nu știe să facă (prin oamenii politici aleși) alegerile cele mai avantajoase pentru cei ce constituie baza acestei țări. Nu sunt adeptul comunismului, așa cum a fost el practicat, indiferent de țară. Totuși, a nu-ți cunoaște originile, a te complace în a asimila informații total eronate despre neamul tău, despre tot ce înseamnă identitate a neamului... mi se pare de neiertat. Mai grav este că toate astea sunt perpetuate cu ajutorul bisericii creștine ortodoxe din România, biserică care (fără virgulă, că nu merită) există ca și o companie scutită de taxe/impozite pe venit, în văzul tuturor. Unde sunt marii preoți ai Daciei? Unde este acel spirit de om neînfricat al tracilor? Unde este învățătura dată copiiilor despre neatârnare în fața nemernicilor? Toate astea trebuie să reapară, într-un fel, sau altul!
M-am aprins puțin, dar asta simt.
Tot ce vezi frumos în alte țări occidentale a fost făcut din jafuri/violuri/crime în masă. Noi suntem curați!
http://www.youtube.com/watch?v=duj_84hnc58&feature=related

| GabiiHaș a răspuns:

Ne mandrim cu...relieful rolling on the floor

| BlackFuneral a răspuns:

Eu una nu sunt mandra ca sunt roman nu am de ce.Nu stam bine la niciun capitol.
Ati vazut reclama aia de pe Antena 1 in care sunt uni si zic ca in Romania copii inca merg la Biserica? Ei bien acei copii ori merg ca ii oblica parinti/bunici ori ca sa mai plece si ei de acasa.In momentul de fata in Romania dupa parerea mea exista mai multi oameni realisti ( Atei ) decat credinciosi adevarati si a sta e o problema pentru ca in scoli Religia este materie obligatorie.
Asta e doar o subliniere de-a mea pentru a vedea ce oameni sunt la putere si nu cred ca sunt singura care zice asta!

| thecakeisalie a răspuns:

Mandri*
Saraci*
Guvernu' *
Statu' *
Castelu' *

| GoldCobra a răspuns:

Ne iubim tara doar pentru ca aici avem familia si prieteni dar nu avem cu ce sa ne mandrim pentru ca e o tara de rahat

| DLeonard a răspuns:

Te poti mandri cu faptul ca suntem diferiti fata de restul. Daca erai englez te trezeai dimineata, iti "sorbeai" ceaiul cu bunele lor maniere, te duceai la scoala si stateai nemiscat, ascultand explicatiile profesorului cu mainile la spate. Traim intr-o tara destul de libera zic eu. Preferai sa traiesti intr-o tara cu reguli extrem de stricte in care politia actiona imediat? In care cuvantul mafie se aude la fiecare colt de strada? Tara noastra este frumoasa si trebuia sa o iubim pentru ca dincolo de criza economica, conducerea proasta si politia indiferenta suntem DIFERITI.

| alxp a răspuns:

Nu mai avem cu ce sa ne mandrim deloc. totul a luat-o razna acum. cand te gandesti ca acum multi ani Romania era printre cele mai dezvoltate si puternice economic state... totul e de rahat in tara asta. nu mai e justitie, totul merge doar pe baza de pile, anturaje si tupeu. doar muzica si legendele sunt cele cu care ne mai putem mandri. nici eu nu ma mai mandresc ca sunt roman. traiesc aici doar pentru ca aici m-am nascut, n-am avut de ales.