| marie_9561 a întrebat:

De ce toti europenii cred ca noi romanii suntem la fel ca si ciobanul moldovean din " Miorita ", adica ne acceptam soarta, fara sa luam masuri impotriva celor care ne fac rau? Intr-un fel europenii au dreptate dar ei nu au avut o istorie atat de tumultoasa ca a noastra. De ce unii romani sunt chiar indiferenti?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Dar cati europeni crezi tu ca stiu despre Miorita? Nici macar romanii n-o stiu toti; prin urmare n-au cum sa faca aceasta asociatie.Si,de fapt, chiar si romanii in cunostinta de cauza nu acepta teoria ca ciobanasul moldovean isi accepta soarta si de aceea nu riposteaza; sunt comentatori, si H.Sanielevici e cel mai important dintre ei, care spun ca tanarul ciobans"tras printr-un inel" a fust supus unui ritual dacic de sacrificiu, si ca a acceptat acest lucru pentru binele colectivitatii pastoresi in mijlocul careia traia.Deci n-ar fi vorba despre dusmanii de dinafara ci despre sacrificiul dinlauntru unei anume societati.Si,de altfel,romanii n-au acceptat impilarea,s-au impotrivit, fie si daca ne amintim doar ce a patit sultanul Mohamed in campia de la Vaslui in 1475, sau Sinan -Pasa la Calugareni.Istoria noastra e cea a unui popor aflat la racrucea drumurilor dinspre Asia spre Europa,si,inainte de a ne vorbi de rau, europenii ar trebui sa se gandeasca de cate ori s-au poticnit,fie turcii, fie tatarii, prin mlastinile Moldovei sau ale Tariii Romanesti, inainte de a inspaimanta rafinatele aristocratii occidentale.Si mie imi pare rau cand vad romani care nu numai ca sunt indiferenti,cum spui tu, dar chiar isi vorbesc de rau tara; sper din toata inima sa -si schimbe atitudinea si sa observe ca poporul roman e singurul popor latin care nu are niciun vecin din aceeasi ginta, e inconjurat de slavi si huni si totusi a resistat adversitatilor si a razbit prin toate dramele istoriei.Numai bine.

2 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu numai la romani dar oamenii percep viata dupa posibilitatile materiale pe care le au.Sintem o tara care a muncit in trecut pentru ea insasi, avind o economie centralizata pe care am saracit-o in timpul comunismului spetindu-ne sa platim datoriile externe.Cind am terminat,hop revolutia, hop capitalismul, hop o conducere total inapta pentru capitalism care a dat voie unor oameni fara scrupule sa atace direct aceasta economie insusind-si fiecare o parte din ea facindu-se astfel diferenta astronomica intre bogatia unora si saracia lucie a altora si a sistemului in sine.Asa ca referitor la "de ce ne acceptam soarta";-Cind ti-e foame si nu ai ce sa maninci, ce poti face? Nu faci foamea?

| angel74dm a răspuns:

Pentru că aşa e!