| Ade2309 a întrebat:

De la ce varsta poti sa faci scoala de soferi? Stiu ca majoritatea vor spune ca de la 18 ani, doar ca eu am auzit ca noua legislatie prevede ca se poate face la varsta de 17 ani, si ca odata ce iei carnetul, poti conduce numai impreuna cu cineva major, care stie la randul sau sa conduca. Funda pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ma mira cum toti isi dau cu parerea fara sa aiba habar. Treaba cu 17 ani este doar o propunere de modificare a Codului rutier, printre alte vreo 500 de propuneri si urmeaza a fi trimisa la Parlament. Abia daca o sa fie adoptata de Parlament, nu se stie cand, va intra in vigoare. Deocamdata pentru subcategoriile A1 si B1 se poate da examen de la 16 ani, pentru majoritatea celorlalte de la 18 ani, inclusiv pentru B, iar pentru unele de la 21 ani. Scoala se poate incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei la care poti da examen. Numai bine!

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

17 ani si 9 luni, cand esti admisa astepti pana la 18 ani sa iti dea permisul. Pana faci 18 ani poti conduce cu cineva care are permis si sta langa tine.

| User26 a răspuns:

Buna!
Intr-adevar,permisul se ia de la 18 ani.Insa tu te pregatesti de la 17, adica inveti, dai examenul si la 18 ani e gata permisul!

| Andrei07565486 a răspuns:

Poti sa incepi scoala de soferi de la 17 ani, sa dai sala si orasul, dar doar la 18 ani poti conduce. n-am auzit nicaieri faza cu "conform noii legislatii se poate afce la varsta de 17 ani, si ca odata ce iei carnetul, poti conduce numa impreuna cu cineva major" poate in alta tara, dar in Romania in nici un cazlaughing

| 1Q a răspuns:

Da conform noii legislatii poti sa faci si la 17 ani numai ca pana la 18 ani cand devii major trebuie sa conduci cu cineva major si cu carnet langa tine, da exista un tip de masina speciala este mai mica care poti sa urmezi cursuri de conducere si al 16 ani numai ca platesti mult si nu poti sa mergi cu alta maisina decat cu aia mica care tio dau iei si pe care scrie permis la 16 ani

| GabiiHaș a răspuns:

Da dar carnetul se elibereaza la 18 ani.se poate face scoala mai repede.

| ZwNsv a răspuns:

Salut! Carnetul de sofer se poate lua la 16 ani categoria B1, si se pot conduce masini cu motorul mai mic de 500 cm cubi. iar de la 18 ani mai dai odata un test si iei B cu care poti conduce orice tip de masina( nu camion, nu motocicletă, nu autobuz/autocar)

| Soonia a răspuns:

Nu doar de la varsta de 18 ani iti poti lua carnetul de soferihappy

| cok a răspuns:

Pai poti sa dai de permis inainte cu 3 lunii sa faci 18 anii, faci conducere, si cand ai facut 18 ani in ziua aia poti sa dai sala depinde cum vrei sa te programezi...dar poti sa faci doar niste simple legislatii sa dai niste examene, de la varsta de 16 anii, dar sa conduci masini speciale cu capacitate cilindri mai mica ceva genu sunt o gramada in Romania http://www.google.ro/......tp?/imgres

| crisangel33 a răspuns:

Poti da nu poti sa conduci e ca si cum nu ai facut nici o afacere sau nu stiu sigur daca poti conduce masini normale cele de 17 ani daca nu ma insel...mai intreaba!

| George_Sopov_1996 a răspuns:

Poti sa iti iei carnetul la varsta : 1 pana la 100 ani, cei de la 1 pana la 7 ani nici nu stiu sa conduca dar alti stiu chiar daca sunt mici

| Maria_Mari_Maria_1995 a răspuns:

Daca nu ai 18 ani impliniti nu pot sa dau sala asa mi s.a zis