| Gass93sv a întrebat:

De mizeria din politie nu mai spun am fost amendat si mi s-a luat pe 90 zile permisu de azi pentru ca masina a fost inspectata la sange de ARR si politie la intrarea in Iasi si mi-au luat talonul permisu pentru ( grave defectiuni la directie ), ma intereseaza cand pot sa dau testul ala sa-mi iau mai repede permisu e prima abatere happy, ce mai abatere.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faci o cerere de restituire anticipata si sa dai testul, inainte de a se implini 30 de zile de suspendare. Daca reusesti suspendarea se reduce la 30 de zile.
Si defectiunile tehnice, mai ales la frana si directie, sunt defectiuni grave, se intampla destule accidente din aceste cauze.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Gass93sv):

Este obligatoriu sa platesti amenda, altfel nu se reduce perioada de suspendare. Si plateste in 48 de ore ca sa platesti numai jumatate din minim.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Gass93sv):

La expirarea perioadei de suspendare o sa primesti permisul si daca n-ai platit amenda. Amenda se va trimite organului fiscal pentru executare silita.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Gass93sv):

Nici macar salariu sau conturi in banci?
De obicei, pentru amenzi, prima data se face poprirea pe salariu sau conturi in banci.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Gass93sv):

Poprirea pe salariu se face la firma cu care lucrezi si sunt obligati sa o respecte, respectiv sa-ti retina din salariu, pana la 1/3 lunar si sa vireze banii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gass93sv):

Poprirea se poate pune si pe banii care ii ai de primit de la orice persoana fizica sau juridica si acestea sunt obligati s-o respecte, altfel se poate face validarea popririi si vor fi ei obligati sa plateasca in locul tau si apoi sa recupereze banii de la tine.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Gass93sv):

Asta n-am cum sti.

19 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pai si tu cum ai putut sa mergi cu masina/autocamionu in halu asta? Mi se pare absolut normal sa-ti ia talonul si permisu. Daca te lasau directiile si omorai pe careva?
Eu nu m-as sui intr-un tir sau masina cu probleme la directie sau frane indiferent cat m-ar plati aia, e si viata mea in joc.

Răspuns utilizator avertizat
| Duucu a răspuns:

Suspendarea se poate reduce cu 30 de zile dacă dai un fel de test...
Mai nașpa e că ai rămas șomer.

Răspuns utilizator avertizat
| zPicCoLo a răspuns:

Politia din Romania, in alta parte nu se putea intampla asa ceva.
Din pacate, cred ca trebuie sa astepti 90 de zile

Răspuns utilizator avertizat