| GulDan a întrebat:

Fratilor ce se intampla cu imigrantii mai vin in Romania?

Sunt refugiati sau sunt teroristi?

Mass-media m-a aburit complet nu mai inteleg nimic!

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Refugiati cu multi teroristi infiltrati printre ei. Plus o gasca de negriciosi europeni care profita de carambol pentru a se duce in Germania (albanezi, de exemplu). Nu te uita la porcariile din mainstream media, ia si invata sa citesti printre rinduri si daca e sa citesti presa, vezi ca incet-incet apar si la noi site-uri de jurnalism independent. La aia sa te uiti, nu la alarmistii astia idioti de doi lei.
P.S. Cind vom afla ca sint si teroristi printre ei si mai ales CITI, va fi prea tirziu. Va dati seama ca e suficient sa ai 100 bine pregatiti intr-o tara ca Romania care sa iasa in cate un oras mare in fiecare seara, sa se urce pe un bloc, sa impuste pe careva la nimereala si apoi sa se evaporeze?

| RAY a răspuns:

Eu nu traiesc in Romania si in Timisoara la noi deja au venit, vad ca au adus artifici cu ei cica pleaca si spre Romania

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu sunt nici una nici alta.

au fost cativa care au reusit sa fuga de acolo si si au dat seama ca in Europa banii vin si stand cu burta la soare prin marinimia unor tari precum Germania.

Si uite asa s-a dus vorba si profitand de conflictele din tara lor au o scuza sa treaca granitele fara acte, vize si alta birocratie si sa profite de statutul de refugiati.

Ca se mai afla si ceva teroristi printre ei, tot ce se poate... vom afla in viitorul apropiat

| T0T a răspuns:

Majoritatea sunt refugiați dar cel mai posibil printre ei se află și teroriști. ISIS ar trebui să fie prea idioți să nu infiltreze niște teroriști când au o asemenea oportunitate.

| K0sti a răspuns:

Nici nu trebuie sa intelegi! Las ca vin ei si o sa intelegi atunci!

| sublime89 a răspuns:

Probabil ca pana la urma vor veni cativa si la noi, dar nu prea multi, oricum. Nu-si doresc sa vina in Romania, plus ca nici noi nu ne permitem sa-i primim. Marea lor majoritate nu au nicio legatura cu terorismul. Pot fi totusi cativa teroristi infiltrati printre ei, iar sarcina autoritatilor ar fi sa-i identifice. Panica romanilor e oricum extrem de exagerata, din multe motive. In primul rand, cum am zis, nu sunt interesati sa vina la noi, sau sa comita atentate impotriva noastra. In al doilea rand, nu ne permitem sa primim decat foarte putini. Sunt multe zvonuri si dezinformari aruncate peste tot pe net de tot felul de xenofobi de extrema dreapta, care se tem ca ne invadeaza musulmanii, si ca-n cativa ani ne vor converti pe toti cu forta la islamism, sau ca pielea urmasilor nostri se va inchide la culoare din cauza ca ne vom amesteca cu ei. Cu totii il plang pe Hitler zilele astea.

| oprescudorin11 a răspuns:

De la Media poti sa afli doar date, ascultand pareri chiar si divergente.
Eu am inteles pana acum, imi este din ce in ce mai limpede ca asistam la o migratie de mare amploare, dirijata de toate puterile lumii in deplin acord ca o necesitate in a rezova impasul in care a ajuns civilizatia. Migratia asta e cel mai mare fenomen holistic (de vindecare in acest fel al lumii in impas).O regandire, o reasezare a valorilor. Sa nu uitam ca a inceput de vreo 30 de ani prin migrarea dirijata din est spre vest. Chinezii se imprastie dirijat, aproape insinuat, la fel indienii Indiei.Cu Arabii este mai complicat, va fi un proces, desi dirijat, nitel mai violent.
Omenirea este in impas...marile puteri nu mai au solutii financiar-bancare, energetice etc. de a mai continua sa traiasca. Tarile bogate au probleme grave demografice(batrani multi, natalitate extrem de scazuta), tarile sarace semicivilizate au fost depopulate (Romania), tarile orientale sunt suprapopulate!
E un fenomen holistic, as zice!
Se vrea controlat! SIMPLU!

| OoBunnyoO a răspuns:

Personal nu cred ca sunt teroristi printre ei, daca stam sa ne gandim logic.
In primul rand, refugiatii sunt foarte bine cercetati in momentul in care ajung intr-o tara, poate chiar mai bine decat la aeroport.
In al doilea rand toti refugiatii sunt blocati sa stea impreuna cu ai lor. Ce terorist vrea sa fie blocat intr-un grup cu ai lui? El vrea sa se infiltreze printre restul oamenilor, nu printre ai sai. Daca au un plan pe termen lung, ar fi poate sa incerce sa ii converteasca pe toti la islam, dar in niciun caz sa bombardeze diverse tari. Ceea ce, apropo, nu le aduce niciun beneficiu.
Iar apoi, cand ai anumite planuri, de ce ai risca sa vii cu un mijloc de transport care nici macar nu este sigur, in loc sa vii cu avionul, ca imigrant sau ca vizitator, avand in vedere ca in ambele zone esti cercetat, si la aeroport si la vama?
De ce ai incerca sa depui atat de mult efort, cand poti sa te infiltrezi intr-o tara in mod legal si mult mai usor?
Stiu ca mass-media teoretic informeaza, dar nu uita senzationalismul aduce mai multa atentie si implicit mai mult profit. happy

| Nirvanaaa a răspuns:

Eu am inteles ca sunt refugiati ..care vin aici deoarece in tara lor este razboi.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Sunt oameni care fug dintr-o tara macinata de 4 ani de razboi civil.
Copac fara uscaturi nu exista.Au si ei de toate.

| Peridava a răspuns:

Tu crezi ca noi avem alte informatii decit cele din mass-media? Sintem la fel de "aburiti".