| mirunamarcela98 a întrebat:

FUNDA! •••Buna! Am trecut in clasa a-11-a,profil filologie. Desi mai am 2 ani de liceu mama mea pune presiune asupra mea in vederea unei facultati si ma tot intreba ce vreau sa-mi aleg in viata.M-am tot gandit la Drept,dar am auzit foarte multe argumente descurajatoare precum "trebuie sa ai foarte multi bani " s.a.m.d.
Intrebarea mea este : La ce facultate as putea sa aplic incat sa fie si pe profil si sa se caute (ma refer la a-mi putea gasi un loc de munca,nu sa raman cu diploma de facultate in brate ) in urmatorii ani, gen dupa 2018 ( vreau doar niste pareri,dar va rog cat mai detaliate, dau FUNDA )

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa faci limbi straine si sa te faci translator. Ai avantajul ca poti sa lucrezi si in alta tara pentru traduceri-interpretari din limba acelei tari in romana si invers. Faci bani frumosi. Si nu e chiar munca... Un loc de munca sigur foarte putine facultati pot sa ofere. Poti sa faci si dreptul, dar la cata lume a facut dreptul deja sunt foarte multe persoane cu diploma si nu mai au unde sa se angajeze, dar poate in urmatorii ani o sa se schimbe asta, desi... nu cred.

| ambicio a răspuns:

In primul rand Dreptul cade, ai putea merge pe politie, jandarmerie, psihologie. Toate sunt o alegere buna, daca erai la uman puteai alege medicina si IT.