| Densia03 a întrebat:

Hei, va rog sa ma îmi dați si mie un sfat, am 17 ani am o fetita de 1 an jumătate, fiind minora, alocația fetitei am făcut-o pe un card al mamei mele, iar mama nu vrea sa îmi dea alocația fetei și nici a mea. Vreau sa spun ca nu am pretenții sa-mi dea alocația mea, doar a copilului meu dar nu vrea fiind pe cardul ei, va rog ajutați-ma ce e de făcut in cazul ăsta? As putea face eu ceva fiind minora?

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Toate sfaturile sunt gresite.
Fata de copilul tau tu ai aceleasi drepturi de a decide ca orice mama. Daca ai devenit mama ai aceleasi drepturi ca orice persoana adulta. Deci mama ta nu are dreptul sa iti ia nici alocatia copilului, nici pensia de intretinere pe care trebuie sa ti-o plateasca tatal copilului.
Fa-ti un card si apoi faci cerere la Directia de asistenta sociala a judetului pentru ca alocatia sa fie depusa in contul tau. Pentru asta atasezi la cerere:
- extras de cont;
- copie dupa certificatul de nastere a copilului;
- copie dupa cartea ta de identitate;
- copie dupa certificatul tau de nastere.

45 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui cine va intretine pe tine si copilul.
Daca va intretin parintii atunci mama ta are tot dreptul sa incaseze si alocatia copilului, pana ce vei implini 18 ani.
Daca nu va intretin parintii atunci poti solicita ambele alocatii si, daca mama ta nu este de acord, poti sa le optii printr-un proces.

Bula
| Bula a răspuns:

Presupun ca, atat tu, cat si fiica ta sunt intretinute de mama ta.
Tu, care ai facut un copil cand n-ai avut inca nici 15 ani, presupun ca nu ai inca nici cunostintele de a creste copilul tau.
Cand vei avea deja 18 ani si posibilitatea de a-ti inretine familia (fata si pe tine), atunci vei putea cere si banii copilului.
Pana atunci, rezolvati cu TATAL copilului, sa plateasca lunar pentru intretinerea si cresterea copilului lui!

| mi25 a răspuns (pentru Bula):

Femeia are 17 ani, nu 15.
Chiar daca cuplul mama-fiica este intretinut de mama-bunica, mama are drepturi egale cu alte mame si cu o persoana adulta, deci poate dispune si de banii copilului. Chiar nu citest nimeni Codul familiei? Mama si fetita formeaza deja o familie iesita de sub tutela parinteasca (a bunicilor).

| Densia03 explică (pentru Bula):

Sunt împreună cu tatăl copilului, el muncește dar îmi vreau dreptul fetiței, alocația ei

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La 17 ani poți să îți faci un card. Apoi ceri transferul alocației pe noul tău card.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu.
Pana la 18 ani, ea raspunde de tine, inclusiv financiar.

| mi25 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Unde scrie?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mi25):

Cine intreaba?

| mi25 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu cine intreaba, ci de ce intreaba? Am scris mai sus: mama, care a implinit 16 ani, are aceleasi drepturi asupra copilului ca orice mama si ca oric persoana adulta.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru mi25):

Https://www.tpu.ro/......stiu-daca/

în 3 Ianuarie | Ioana1090 a întrebat:
Bună seara, fetita mea de 3 ani jumate a avut un accident cu leagănul și i-a cazut dintele din fata sad as vrea sa știu dacă se mai poate face ceva. Ia căzut din iunie și pana acum nimic... Ar putea rămâne asa fără dinte sau se poate pune altul? Mulțumesc anticipat pentru răspuns

Copilași cercetați înainte de a răspunde, deși sunt întrebări pe care ar trebui să le ignorăm.Nu este singura minoră care are copil, dacă e adevărat, dar are familie și el, el cel care a lăsat- o gravidă unde e? Nu pomenește nimic de el.Acela care s-a culcat cu ea cum nu a putut să-și țină "bățul" în pantaloni, el trebuie să o întrețină, să-i fie sprijin.Dar dispar după ce s-au distrat și au profitat.

| mi25 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu am inteles ce are Sula cu prefectura?!
Ea nu a pomenit de tatal copilului deoarece nu asta o interesa. Pe ea o intereseaza alocatiile ei si a fetitei. Asta este intrebarea.
De unde sti care este situatia tatalui copilului? Poate ca traiesc impreuna, iar mama ei nu le da alocatiile.
Nu mai lansati idei preconcepute!

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru mi25):

Nici tu nu ai de unde să cunoști situația adevărată fiindcă așa sunt toți copilașii care adresează aici întrebări, o fac fără să dea detalii, fără nimic altceva, doar se plâng și apoi dispar și apar iar cu aceeași întrebare sau cu alta.De asta spuneam că dacă pe noi ne duce mintea și chiar vrem să ajutăm,atunci când o întrebare este incompletă,sau aiurea,sau fără sens să nu mai răspundem. Oricare ar fi situația ei, nu e singură pe lume. Dacă nu are familie, dacă cel care a lăsat-o însărcinată nu îi e alături, sunt instituțiile statului, are la cine să apeleze pentru ajutor.Aici nu găsește ajutor, cine să i-l dea? Alți copii? Adulții responsabili se ocupă de copiii lor, se implică în viața acestora.Doar copiii ignorați de familie adresează aici tot felul de întrebări fără sens.

| relian a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

laughing deci in alt mesaj avea copil de 3 ani si jumate, acum mai nou copilul are doara 1 an si jumate laughing e bun si asa rau.
Deci daca acum ea are 17 ani si daca luam copilul din mesajul aratat de tine, inseamna ca la facut la citi ani, la 13 ani si jumate sau 14 ani laughing

Ca urmare intrebarea este pusa sa se afle cine a pus-o in treaba. Pina la urma nu cred ca are nici un copil nimic.Deci minte,dar uite si tu citi au pus botu ca robotu laughing
Dar vad ca si tu ai pus botu laughing dupa ce arati un alt mesaj, vii si spui undei ala care a lasat-o gravida? Pai cum adica undei? Nu exista nici o gravida, nici un el nici o ea, este un utilzator care face pe aici bascalie, nu are de treaba si intra pe aici sa se amuze, ori cine stie o fi dus cu pluta.

Deci tu de ce te mai intrebi undei ala care a lasatoi gravida? Pai e posibil asa ceva? Daca zice ca are un copil cand ca are 1 an si jumate cand ca 3 si jumate tu mai crezi ce spune?
E clara si cu tine laughing Tu trebuie doara sa arati,ai aratat,deci ai decpnspirato,este un utilizator care face glume pe aici, ori ce crede el ca face
Deconspiri si atit, restul vad si inteleg, care intelege, care nu, continua sa scrie laughing

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru relian):

star "Copilași cercetați înainte de a răspunde, deși sunt întrebări pe care ar trebui să le ignorăm.Nu este singura minoră care are copil, dacă e adevărat..."
Nu m-a păcălit.Îi explicam lui mi25.AM SCRIS FOARTE CLAR SUNT ÎNTREBĂRI CARE AR TREBUI IGNORATE.NU MAI ZIC DE CEI CARE AU CONTURI MULTIPLE ȘI ÎȘI RĂSPUND ȘI ACORDĂ FUNDA LA PROPRIILE ÎNTREBĂRI. star

| mi25 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Eu mi-am axat raspunsul pe intrebare, nu fac precum țața Floare, pe care o intreb daca feciorul ei e acasa si ea imi spune ca nora-sa nu a ascultat-o si s-a dus la cules ciuperci. Citeste ce i-am spus si o sa-ti dai seama de asta.

| relian a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Ok am inteles, scuze, poate am inteles eu gresit.Da ai dreptate, trebuie sa verifici pe cel care pune o intrebare, macar nu te mai obosesti sa scrii nimic laughing

| Densia03 explică (pentru relian):

Hai sa te lămuresc, ca întrebarea asta este fix pentru o prietena de a mea, care eu am întrebat în numele ei, pentru eventualele răspunsuri, eu da am un copil de 3 ani jumate și am 26 de ani, sper ca te-am lămurit, nu întreb aici doar fiindcă nu am ce face

| relian a răspuns:

Sfatul meu,este sa lasi aburelile pe TPU si sa te apuci sa faci ceva util, da cu matura pe undeva, fa curatenie, stiu si eu ajuta niste oameni care au nevoie, munca voliuntara, asta daca te plictisesti si nu mai stii ce sa faci.

Uite aici un alt mesaj de al tau din 3 ianuarie 2022

"Bună seara, fetita mea de 3 ani jumate a avut un accident cu leagănul și i-a cazut dintele din fata sad as vrea sa știu dacă se mai poate face ceva. Ia căzut din iunie și pana acum nimic... Ar putea rămâne asa fără dinte sau se poate pune altul? Mulțumesc anticipat pentru răspuns"

Deci fetita ta pana la urma, adica fetita care nu exosta citi ani are, 1 sau 3 ani jumate? Hai sa vorbim asa fantezist, citi ani are fetita ta si cand ai facut-o? Ma refer asa in fanteziile tale laughing

| Densia03 explică (pentru relian):

Am spus și mai sus, întrebarea asta este pentru o prietena de a mea, pentru a afla eventualele răspunsuri, eu da, am o fetita de 4 ani acum, nu cred ca stau sa întreb aici doar fiindcă nu am ce face pe bune acum, și dacă te interesează am 26 de ani

| relian a răspuns (pentru Densia03):

Ai spus ce? Ai pus o intrebare, care se refera fix la tine.Cred ca ai ceva probleme.Deci tu ai intrebat pentru tine, nicaeri nu am vazut sa fi spus intreb pentru altcineva, deci bati cimpii. Oricum nu-s curios, nici nu trebuie sa te obosesti sa spui ceva.

| Densia03 explică (pentru relian):

Nu ma obosesc eu sa îți răspund sau sa îți dau detalii pentru ca nu te privește, eu am spus clar ca întrebarea nu este pentru mine, vrei sa crezi ok, nu sa fi sanitar.zi bună sa ai

| 1234568807 a răspuns:

Tu esti asa tanara si deja ai copil? Asta e motivu pentru care prezervativele nu trebuie ignorate.

| user0010 a răspuns (pentru 1234568807):

Eh să știi că nu-i de mirare, cunosc un caz real. Fosta mea colegă de clasă a rămas gravidă la 16 ani, pe gagicsu îl cunosc. Era coleg cu mine, s-a lăsat de școală din păcate. Așa-i când te mănâncă pielea și te roade curiozitatea.

| mi25 a răspuns (pentru 1234568807):

Ea a intrebat ce sa faca pentru a obtine alocatia, nu cum sa se protejeze cand o face.

| 1234568807 a răspuns (pentru mi25):

Da, dar oare ea chiar a vrut copil de la varsta asta? Sau a fost si ea prostita de nu stiu ce golan si cand a aflat ala ca e insarcinata, a disparut brusc, i-a intreab-o, ala cu care a ramas gravida are si el responsabilitate fata de copil, sau pe ea a cazut tot?

| mi25 a răspuns (pentru 1234568807):

Iar' n-ai inteles! Pe ea o intereseaza - aici pe forum - cum este cu alocatia pentru copil, nu altele, de unde deduc ca celelalte probleme si le-a rezolvat.

| mi25 a răspuns (pentru 1234568807):

Tu faci ca acela care a vrut sa o treaca fortat pe batranica strada, dar ea sedea doar pe trotuar si se uita.

| 1234568807 a răspuns (pentru user0010):

Da, daca pentru ei e asa greu sa puna prezervativu pe ****, asa se intampla, iti strici tot viitoru din cauza asta

| MorcovMajestic a răspuns:

Cat timp depinzi de ea nu ai ce face
Naiba stie ce faci cu banii avand in vedere ce zvapaiata esti

| user0010 a răspuns:

Nu prea ai ce face, cât timp ești sub tutela mamei. Ea încă poate decide ce să facă cu tine, mai ai un an până ești majoră. Asta cu alocația, nu prea știu ce să zic, nu mi se pare corect să nu-ți de-a măcar "partea copilului", dar în fine.

| SimonaBubu a răspuns:

Poftim? Ești sănătoasă la cap, fa proasto sau glumești? Îți trebuia ți-e copil la 17 ani când alte fete își distrează viata și își continua studiile pentru un viitor mai bun și tu te *** în *** tai de redusa ce ești.Pai nici mama ta nu îți dă ceva important ți-e la mana ca vede ca ești o handicapata și îi fie frica sa nu mai faci alta paguba.Generatie de copii idioți, creșterea mami voastre ca-s sătulă de voi.

| Densia03 explică (pentru SimonaBubu):

Să-mi bag p.a in morții tai și în rasa ta cine ești tu fa zdreanto de îți permiti sa vorbești asa cu mine? ne cunoaștem de undeva? fututi rasa în gura, mănânc pe masa ta cumva și nu știu eu ce te freaca pe tine la cati ani fac eu copii mancatear pușcăria

| Densia03 explică (pentru SimonaBubu):

Handicapata e mata cu tactu care tea făcut, darar Dumnezeu sa nu ai soarta în viata asta, și nici copii sa nu îți dea Dumnezeu oarba după creșterea ta

| SimonaBubu a răspuns (pentru Densia03):

De nu erai aici de nu te julueam cheala, sa îmi bag ** plodul tău și în tine de analfabeta.Tu chiar vezi ce retarda ești, fa tembela proasta? În locul tău tăceam dracului de rușine si mergeam la munca în *** sa o sugi de panarama ca nu e nimeni obligat sa îți plângă nimeni de mila sau sa îți de-a ți-e bani.In *** mea când va vad, nu va crescut flocii la *** și va *** ca catele și faceți copii ca iepurii.Pun pariu ca nici nu ai ce oferi la copilu' ala, îl vei creste în greutati ca ești tu smechera asa e? Sa fiu în locul lui mama ta as anunță și politia sa îți ia copilul și sa-l de-a spre adopție spre o viata mai buna și ma gândesc câte nu sunt împuțite asa ca tine sa toarne copii ampulea asa.

| Densia03 explică (pentru SimonaBubu):

De nu te as bate până te-ar lua scurtul,bagamias p.a in familia ta, aici ești tare în gura în spatele unui cont fututi morții matii sa aleagă prafu de tine și de familia ta, îmi înjuri tu mie copilul fa datiar lumea la m.e, de zdreanta de unde nația ta știi tu fa ca nu. Ce sa ofer eu la copilul meu, nu cerșesc la nimeni muisto, întrebarea mea era alta luatias morții în pună ca dacă aflu cine ești te sparg cu bătaia fututi rasa în gat alegisar prafu de mata care tea ****

| Densia03 explică (pentru SimonaBubu):

De unde știi tu fa ca nu am cu ce sa cresc copilul, are tata care muncește și nu ii duce tu grija,sa ți trag la m.e dacă nu ai înțeles întrebarea mea am zis ca vreau dreptul copilului meu,fiind alocația lui, e dreptul lui sa ii cumpăr necesarele, dar dacă ești zdreanta și îți permiți tu sa ma înjuri in spatele unui cont fără sa cunoști situația mea, nici măcar sa ai un habar, îmi.dau seama atât de bine ca ești o mare zdreanta de femeie, și sa ma pis pe educația care ti-a dat-o mata sa judeci omul fără să-l cunoști

| Densia03 explică (pentru Densia03):

Smurdul*

| SimonaBubu a răspuns (pentru Densia03):

Se scrie mama ta, in primul rand te-ai plâns ca nu vrea sa îți de-a maicata alocația la copil și ți-am răspuns de ce nu vrea sa îți ți-o de-a, în al doilea rand nici cred ca tatăl tău nu te ajuta la ce "bucurie" i-ai făcut cu sarcina. Poate te ajuta din mila la copil, ca ți-e în nici un caz nici nu s-ar mai uita la tine.In fine, nu mai stau sa îți explic ca îmi răcesc gura de pomana ca și asa nu înțelegi nimic și tot turnați copii aiurea, asa ca succes sa fii mămică la 17 ani, ca scolarita și domnisorica nu ti-a plăcut sa fii.

| Densia03 explică (pentru SimonaBubu):

Pentru ca da,este dreptul copilului meu, și este fix decizia mea ca mi-am dorit acest copil, îl cresc eu cu tatăl lui,nu am nevoie de nimeni de la nimeni, alocația la copil e dreptul lui, nu sa ii ia mama și sa ii cheltuie ea cum vrea, eu fiind la casa mea nu ma întreține pe mine cu nimic, și pentru cultura ta sa știi ca nu am tată iar ajutor nu am din partea la nimeni și nici nu vreau pentru ca am cu ce sa îmi cresc copilul iar tu dacă nu cunoști situația mea nu îți mai da cu părerea aiurea, zic și eu

| Adrianadrian2855 a răspuns:

Când vei face 18 ani vei avea dreptul să iei bani copilului dar acum mama ta trebuie sa cumpere tot ce trebuie bebelușului și trebuie să-ți de-a și ție bani

| mi25 a răspuns (pentru Adrianadrian2855):

Gresit. Mama copilului, chiar daca are doar 17 ani, are aceleasi drepturi ca orice mama.

| Adrianadrian2855 a răspuns (pentru mi25):

Da da îți dai seama daca tatăl fetiței era major era altă treabă (da

| mi25 a răspuns (pentru Adrianadrian2855):

De unde ai dedus ca tatal copilului nu este major?

| Adrianadrian2855 a răspuns (pentru mi25):

Că gen fata trebuie să stea cu tasu nu cu mă-sa

| mi25 a răspuns (pentru Adrianadrian2855):

De ce cu tasu? "Tasu" nu traieste cu "ma-sa"? Grea e matematica cu litere!laughing