| alex18022 a întrebat:

Salut,aseara beam o bere cu niste prieteni si ne-a luat politia(au zis ei ca au fost sunati)le-am dat datele,ca ne dau amenda etc,nici unul din noi nu aveam buletinele la noi si cand sa verifice prin statie dispecera le-a zis ca nu functioneaza baza de date,intr-un final a ramas ca il suna pe unul dintre noi in seara asta sa ne intalnim sa ne dea amenzile, asta le-a zis ca nu poate sa se intalneasca cu ei ca avem treaba si politistu a zis ca ne trimite fiecaruia amenda acasa.Acum intrebarea e daca e legal si posibil sa ma sune politisu sa imi dea amenda si eu refuzand sa imi trimita amenda fara nici o dovada.Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa va amendeze, pentru ca nu aveati actele de identitate sau si pentru alta fapta pentru care au fost chemati si este legal. Daca tu consideri ca ai fost amendat pe nedrept poti face plangere contraventionala, in termen de maximum 15 zile de la primirea procesului verbal de contraventie, la judecatoria in circumscriptia careia a fost savarsita contraventia.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Exista undeva in lege obligativitatea de a avea un act de identitate cu tine, in conditii normale? Adica nu cand conduci, etc.

| alessia5158 a răspuns (pentru Radu284):

Vezi aici legile si descrierea procedurii de legitimare de catre Politie :http://andreivocila.wordpress.com/......-persoane/

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu284):

In legea Politiei Romane se prevede ca politistii au dreptul sa legitimeze anumite persoane si legitimarea se face cu actul de identitate.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asta categoric, dar nu cred ca te pot amenda pentru simplul fapt ca nu ai un act de identitate la tine, nu?

| Radu284 a răspuns (pentru alessia5158):

Pai acolo este contraventie refuzul de a te legitima, nu faptul ca nu ai un act de identitate la tine.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu284):

Te pot amenda, in conformitate cu prevederile L.61/1991, republicata in 2014, citez:
"31) refuzul unei persoane de a da relaţii pentru stabilirea identităţii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul poliţiei, la cererea ori la invitaţia justificată a organelor de urmărire penală sau de menţinere a ordinii publice, aflate în exercitarea atribuţiilor de serviciu;"
Daca nu ai la tine actul de identitate poate fi considerat refuz de legitimare, mai ales ca foarte multi invoca lipsa actului cand li se cere sa se legitimeze.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai bun, dar daca demonstrezi ca nu il ai, si iti dai totusi datele? Adica nume, prenume, adresa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu284):

Atunci n-o sa fie amendat pentru ca nu are la el actul de identitate.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Prietene, eu zic să nu-ţi mai dai cu părerea în cele ce te depăşesc. Faptul că NU AI buletinul la tine, nu reprezintă REFUZ de legitimare. REFUZUL de legitimare, e în situaţia în care nu doreşti să le spui cum te cheamă, cum îi cheamă pe părinţi, când te-ai născut. Faptul că nu ai buletinul la tine, n-are nici cea mai MICĂ legătură cu refuzul de a te legitima. Eu nu înţeleg de ce dai tu sfaturi când în mod evident n-ai nicio treabă cu legea.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

In primul rand nu sunt prietenul tau.
In al doilea rand acum n-am treaba cu legea, sunt pensionar, dar am fost jurist cca 40 de ani.
In al treilea rand raspunde utilizatorului, nu eu am pus intrebarea si da un raspuns mai bun ca al meu.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Politia are dreptul sa te legitimeze, iar acesta legitimare se face cu un act de identitate, dar tie ti au dat amenda pentru ca ai consumat alcool in spatii publice.

| alex18022 explică (pentru suntserios):

Nu mi-au dat amenda pentru ca nu le-a mers baza de date la dispecer sa ne verifice datele si i a lasat unul din noi nr de tel sa ne sune sa ne dea amenda si cand a sunat i am zis ca nu venim bla bla si a zis ca ne trimite amenda acasa, atata timp cat nu are nici o dovada ca am baut etc in momentul de fata cum sa trimita amenda? fara proces verbal semnat nimic, poate eu am dat datele altcuiva sau unu ar fi dat datele mele si ma trezesc cu amenda acasalaughingfac contestatie oricum daca primesc...