| mateioy a întrebat:

Hitler s-a aliat cu Romania in WW 2. Din cate stiu eu, romanii au influente slavice, pe care Hitler ii ura. Atunci de ce s-a mai aliat cu noi? thinking

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Hitler s-a aliat si cu ucrainienii sau rusii anti-sovietici, deci nu avea neaparat o problema cu asta. Atat timp cat erai fascist, sau cel putin anti-comunist, erai bun. Se facea frate cu dracul pana trecea lacul. Dupa razboi, i-ar fi masacrat oricum pe toti slavii, sau cati ar fi putut omori dintre ei. Cat despre romani, noi nu suntem considerati un popor slav, ci latin, deci chiar daca avem influente slave importante, ele n-au contat deloc in deciziile politice sau militare ale celui de-al doilea razboi mondial.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Romanii au influente latine.

| Radu284 a răspuns:

S-a aliat cu noi din motive strategice, logic. Limba romana are influente slavice, nu poporul roman.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Românii nu au influenţe slavice.
Limba vorbită are influenţe slavice. În proporţie de 20% din cuvintele noastre sunt de origine slavă.
În anumite perioade istorice, *romanitatea* românilor a fost atestată pe baza argumentelor istorice, dar şi a celor logice.
&Romanitatea& a fost de mai multe ori afirmată decât contestată.
Din ce ştiu eu, singurul care exagerează rolul slavic în etnogeneza poporului român este Mihail Roller în timpul regimului lui Dej (1945-1965). În rest nu există izvoare istorice care să infirme\afirme această teorie.
Hitler era un cap pătrat, şi chiar dacă era adeptul unui naţionalism exacerbat şi a "deparazitării" raselor inferioare s-a folosit de poziţia noastră strategică şi de resursele noastre naturale.

| alexb123 a răspuns:

Pentru campuriile petrolifere care se aflau pe teritoriul Romaniei.