| Girly97 a întrebat:

Imi pierd drepturile la concediu, bonuri de masa etc daca acum am contract part time?

2 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Nu,bineinteles ca nu.Atata ca bonurile de masa sunt reduse la jumatate.Adica tu nu iei sa zicem bonuri in valoare de 300 de lei, tu primesti 150 lei/luna. Daca firma unde lucrezi tu ofera bonuri de masa de 15 lei/zi tu o sa primesti 7, 5 lei pe zi.Cel mai avantajos pentru un student (nu stiu daca esti studenta sau nu) este contractul la 6 ore.Doua ore trec imediat dar salariul este foarte aproape de cel full.Mie la 6 ore imi dadea si bonurile de masa intregi.

| antimulte a răspuns:

Vezi contractul, part-time poate fi orice fractiune de la 2 ore in sus. Daca tu lucrezi 2 sau 4 ore pe zi, sau 1-2 zile pe saptamana, si drepturile de concediu, bonuri etc vor fi direct proportional reduse. Drepturile intregi ti se acorda la norma intreaga de 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana, de aici poti sa iti faci un calcul sa vezi cam ce ti se cuvine si compari cu ceea ce primesti sa vezi daca e ok. De pierdut nu trebuie sa se piarda nimic, doar ca la part time sunt mai putine.