| LookBehinD a întrebat:

L-am batut pe prietenul verisoarei mele la mine in apartament (este inchiriat) pentru ca a incercat sa ma loveasca, a fost si varu-meu de fata, tipul s-a inchis in camera si a sunat la politie iar eu cu varu-meu am plecat. A venit politia si el cine stie ce minciuni a indrugat cum ca l-am batut fara motiv si m-am trezit dupa o saptamana cu proces verbal acasa amenda 500 ron. nu mi s-a luat nicio declaratie si nu am semnat nimic.
ce pot face in cazul acesta? a trecut o saptamana de la incident iar eu inca nu am dat ochii cu politia.

precizez ca apartamentul este inchiriat pe numele matusii mele si pot sa-l iau pe varul meu primar ca martor.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere contraventionala, la judecatoria de care apartine localitatea unde stai in chirie, in termen de maximum 15 zile de la data cand ai primit procesul verbal de contraventie. La plangere anexezi copia p.v.c.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Păi dacă ai martor de ce te temi? Merge-ţi amândoi la poliţie! După expirarea temenului s-ar putea să te trezeşti că eşti căutat de poliţie. Cel mai bine şi mai recomandat ar fi să treci pe la poliţie să clarifici situaţia, din ce informaţii mi-ai oferit ar trebui să te bage la legitimă apărare. Oricum cel mai bine ar fi să treci pe la postul de poliţie!

| LookBehinD explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Care este termenul limita?

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru LookBehinD):

De obicei e trecut pe procesul verbal!

| LookBehinD explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Unde ar trebui sa fie trecuta data nu este scris nimic.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru LookBehinD):

Păi ce ai notat în procesul verbal?

| LookBehinD explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Nu stiu, procesul este la tatal meu, pentru ca a ajuns pe adresa veche. Nu l-am intrebat prea multe. Vreau sa mai aud cateva pareri.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru LookBehinD):

Eu ţi-aş recomanda să treci pe la poliţie neapărat, dar să ai actele şi procesul verbal la tine!

| LookBehinD explică:

Sunt la facultate si stau cu vara-mea in apartament

| Bl0ndu12 a răspuns:

De curiozitate: cum a ajuns prietenul verisoarei tale in apartamentul tau?