| theansweris a întrebat:

Mai e Basescu presedinte sau nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca mai este, trebuie urmata o anumita procedura si numai cetatenii il pot demite, in urma unui referendum.
Parlamentul il poate doar suspenda, astfel ca atributiile lui vor fi exercitate de un presedinte interimar respectiv de Presedintele Senatului, pana la demiterea in urma referendumului si apoi pana la alegerea si depunerea juramantului de un nou presedinte.
Din ce am citit votul asupra cererii de suspendare se va da maine. Numai bine!

6 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Chiar suspendat de Parlament cetăţenii sunt cei care decid la referendum.

| clauss a răspuns:

Da, dar sta cu morcovul in fund

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru clauss):

Dragul meu, sper sa-i intre morcovul mult mai adanc decat ni l-a varat el noua...

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Pana dupa ce va fi suspendat prin vot, e inca presedinte-dar asa cum spune clauss-cu un mare morcov in fund. Dupa votul de suspendare, prerogativele lui v-or fi preluate de presedintele senatului, respectiv Crin Antonescu. Daca referendumul v-a stabilii demiterea lui Basescu, Antonescu v-a ramane presedinte interimar pana la alegerile din noiembrie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va fi referendum si cetatenii vor decide.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deocamdată Băsescu e suspendat, iar Antonescu ii ține locul in calitate de președinte interimar.
Decizia finală rămâne la latitudinea cetățenilor, care iși vor exprima opinia in această privință in cadrul referendumului ce va avea loc pe data de 29 iulie.