| anonim_4396 a întrebat:

Mama vrea sa vina acasă din Italia. Dupa 15 mai. Din Roma mai exact. Aterizează la București, eu merg cu masina sa o iau si sa o aduc acasa la Brașov. Cum procedez? Cu restricțiile astea? Pls help

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde cum vor evolua lucrurile pe plan international, respectiv in Italia si Romania.
Probabil, inlesnirile se vor face in pasi marunti, in trepte de 2-3 saptamani.
Deocamdata, inca ai nevoie de aprobarea comitetelor de urgenta /politiei pentru deplasari intre judete.
Daca mama ta va putea veni cu avionul, inseamna ca inlesnirile vor permite si deplasarile de la aeroport pana la alte judete (daca se ridica si carantinarea celor sositi).
Vom vedea ce- si cum va urma.

| darrio2007 a răspuns:

Asteapta sa vezi ce va fi dupa 15 mai. Nu stie nimeni ce restrictii vor mai fi.

| Violleta2022 a răspuns:

Ma tem ca avioanele nu circula si daca mama ta ajunge cumva in tara, va fi obligata sa intra in carantina pe o perioada de 14 zile, dar nu acasa, ci intr-un hotel sau pensiune, desemnate de stat, ca locuri de izolare.
Tu nu ai cum sa o iei de la aeroport fiindca va fi urcata intr-un autobuz cu cei; alti calatori si dusi la locul de carantina pentru 2 saptamani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand nu cred ca vine niciun avion din Roma.
In al doilea rand nu o aduci nicaieri ca probabil va sta 14 zile in carantina in caz ca intra in tara din Italia.

| StefanDrg a răspuns (pentru suntserios):

Dupa 15 mai se deschid toate avioanele si toate cursele

| suntserios a răspuns (pentru StefanDrg):

Cine a zis?

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

"In primul rand nu cred ca vine niciun avion din Roma."

De unde stii? Probabil ca dupa 15 mai transporturile aeriene vor fi reluate intr-un fel sau altul.

"In al doilea rand nu o aduci nicaieri ca probabil va sta 14 zile in carantina in caz ca intra in tara din Italia."

Nici asta nu ai de unde sti. Procedurile astea sunt valabile doar pana pe 15 mai. Tind sa cred ca va fi modificata o data cu terminarea starii de urgenta. Dar vom afla in cateva zile.

| StefanDrg a răspuns (pentru Holiday):

Am ales prost site-ul asta, numai idioti, are bilet pe data de 18 mai, cica nu zboara avionele, off tpu.ro cred ca spun adio la site