| anonim_4396 a întrebat:

Nu inteleg legislatia. Deci am 6 zile pana dau examenul teoretic pentru a lua permisul. Mi-am luat cartea si am inceput sa citesc legislatia dupa doua pagini m-a luat somnu in fine am reusit sa o citesc. Invat de vreo 5 zile si ceva fac chestionare si tot nu imi intra nimic in cap am luat de cateva ori 23/26 22/26 dar am gresit mai multe decat am luat fac chestionare pe e-drpciv care tot ziceau uni ca e siteul minune si te ajuta sa iei sala in fine fac si pe drpciv pe siteul oficial si acolo le gresesc cam pe toate laughing daca am luat maxim 10/26 prost nu ma consider am terminat liceul. Poate nu sunt facut sa am permisul de conducere ca altfel nu imi pot da seama. Am dat si sala de 2 ori pana acum si tot n-am facut nimic dar problema era atunci ca nu invatam, acum problema e ca nu imi intra in cap nimic nici chestionarele nici legislatia scrisa de militienii astia oligofreni. Ma rog daca are cineva vreo idee probabil nu invat eu cum trebuie dar ce poti sa faci frate decat sa citesti cartea aia imbecila si sa faci chestionarele astea cu 1070 de intrebari. Care are o idee va rog sa o impartasiti dau funda sau ce o fi pe siteul asta ca de abia acum mi-am facut cont.

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

In primul rand, cartea ar trebui sa fie cea scrisa de Stanculescu, are explicatii foarte bune in ea si nu e scumpa. Apoi, atunci cand inveti, nu sta intins in pat. Stai la masa, birou, cu un pix si o foaie in mana si deseneaza, noteaza tot ce trebuie sa iti intre in cap. Legislatia rutiera nu trebuie invatata ca lectiile la romana, ea trebuie inteleasa pentru ca mor oameni daca nu e inteleasa cum trebuie. Asa ca ia fiecare paragraf logic, nu citi carta de 100 de ori, sperand ca o inveti. Uite eu am citit cartea de doua ori, intr-o saptamana. Citeam intr-o zi atat cat imi permitea timpul si atat cat puteam intelege, daca nu intelegeam ceva, nu treceam mai departe. Daca esti cu mintea in alta parte si tocesti, nu ai cum sa stii raspunsurile. Trebuie sa fii atent. Cat despre e-drpciv, e foarte bun, pentru ca iti arata raspunsul corect. Dar si acolo, daca vezi raspunsul corect, tine-l minte ca alta data sa stii. Daca ai intrebari, revino cu ele aici, te ajut.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mi se pare ca nu esti foarte interesat, altfel te-ai concentra mai mult.
Incearca sa intelegi regulile de circulatie nu sa le memorezi mecanic, fiindca le uiti imediat.
Si legislatia nu a fost facuta de "militieni oligofreni" ci de Parlament si Guvern.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Militieni oligofreni sau de ce din Parlament si Guvern aceeasi chestie laughing si tata e membru de partid in PSD o sa il intreb poate a scris si el ceva in legislatia asta laughing am incercat sa tocesc rasp a mers 2 zile laughing acum am uitat tot asta e ma duce cineva unde am nevoie nu stau sa crap acum ca nu iau bucata aia de plastic.

| mihaibrasov a răspuns:

Incearca sa citesti logic, nu mecanic. Majoritatea intrebarilor de la legislatie sunt intrebari de natura logica, daca stii teoria, atunci pur si simplu o pui in aplicare. De asemenea, incearca sa citesti legislatia rutiera atunci cand esti odihnit, atunci cand esti relaxat si ai aer curat in camera, nu doar atunci cand se lasa seara si te ia somnu. Totul tine de atentie si perseverenta. Mai poti cere ajutorul unui sofer experimentat (poate un verisor, un parinte), care sa iti explice notiunile pe care nu le intelegi. Intotdeauna reusesti mai usor daca te ajuta cineva.

| catalinstoica a răspuns (pentru mihaibrasov):

@eminem, subscriu raspunsul lui Mihai

Citeste logic, nu mecanic. e-drpciv e foarte folositor, doar daca iti pui mintea la contributie.

| darrio2007 a răspuns:

Va trebui sa te concentrezi numai asupra legislatiei.Sa nu te gandesti la altceva.Succes si bafta la examen.

| RS4 a răspuns:

Au dreptate toti care ti-au scris pana acum! un om normal poate invata si rezolva acele chestionare, care tin de logica foarte mult dupa ce stii legislatia! tu citesti si ti-e gandul in alta parte, e clar, daca dupa 2 pagini te prinde somnul! chestionarele le faci dupa ce ai citit cartea de la un capat la altul de 3-4 ori! nu faci chestionare si apoi mai citesti pe unde ai gresit! bafta!

| horia2012 a răspuns:

Nu are legatura cu prostia. Nu esti pregatit acum pentru carnet.
Stai linistit. Nu esti singurul.
Nu o face din ambitie, pentru ca TU conduci masina. Gandeste-te la consecintele unui accident de circulatie USOR asupra TA.Nu o spun ca sa te sperii, dar masina de scoala are dubla comanda. Daca vei lua carnetul si nu te vei simti stapan pe
tine, ce vei face.NU o sa fie nimeni
care sa te atentioneze, sau sa actioneze in locul tau.
Am prieteni care au avut noroc, au lat carnetul si au INTRAT ALTII in ei.
Socul a fost atat de mare incat nu mai conduc de loc.Si-au vandut si masinile.
Nu e problema daca stai pe bara 1 an.
Regulile de circulatie sunt foarte simple si logice.

| persseuss a răspuns:

Daca te ai concentra la ce citesti si nu ai sta cu gandu in ce pozitie o sa o pui pe pr ta, si ce ai sa i faci sau la cata lumea e pe serveru de cs, ai intelege ceva;

| JASMYNA88 a răspuns:

Legislatia trebuie sa o intelegi logic, nu sa o tocesti. te gandesti ca sunt regulli si legi care sunt logice de fapt, nu te pui sa intrii intr-o intersectie nesamaforizata si sa nu dai prioritate de dreapta, sau etc. cand faci un chestionar incearca sa te pui la locul faptei si imagineaza-ti ce ar trebui sa faci in acel moment, cum ar fi corect. incearca sa te cponcentrezi pe ceea ce e imp, nu citi legi care mai mult te baga in ceata. invata-le pe cele simple mai intai si cele de baza si restul sunt derivate din ele. spor! si nu tocihappy