| Arad_Umbe_1989 a întrebat:

Parintii mei " au divortat de comun acord la Tribunal,el nu vrea sa paraseasca casa de buna voie iar mama mea vrea sa-i faca evacuarea din casa, cat ar costa toata nebunia asta si cam cat ar tine un asemenea proces? Stie cine? Tin sa mentionez ca el nu plateste nici un leu la intretinere

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui a cui este casa, respectiv daca este proprietate comuna a ambilor parinti sau proprietatea numai a unuia, a mamei sau a tatalui. De asemenea daca prin hotararea de divort casa a fost atribuita mamei.
Spune aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai spus daca acea casa este dobandita in timpul casatoriei parintilor tai. Daca este asa trebuie sa se faca partaj.Care inseamna timp pierdut si bani.Dar cred ca tu nu stii prea multe.

| Arad_Umbe_1989 explică:

Este dobandita inaintea casatoriei, si este propietatea ambilor ( ei mi-au facut acte pe apartament Vanzare Cumparare ( Uzul Fruct viager

| Ioandelasal a răspuns (pentru Arad_Umbe_1989):

Tot n-ai dat toate detaliile necesare, asa ca sunt nevoit sa-ti raspund in baza unei ipoteze, respectiv ca instanta nu a acordat dreptul de uzufruct viager numai mamei.
In cazul expus vei putea sa-l evacuezi pe tatal tau numai daca ii pui la dispozitie alta locuinta, el avand dreptul sa locuiasca in casa pe toata durata vietii.

| raluk27 a răspuns (pentru Arad_Umbe_1989):

Este dobândita înainte casatoriei de către cine? De mama sau tata?
Bunurile dobandite anterior casatoriei sunt bunuri proprii.
Deci nu există 'bun anterior casatoriei, proprietatea ambilor ".
Uzufructul viager e doar o clauza, ca tu sa intri in posesia apartamentului dupa decesul lor. Adica ambii tai parinti si-au rezervat dreptul de a folosi si a locui in apartament tot restul vieții.
In condițiile astea, nu ai cum sa-l dai afara pe taică-tu. Decat daca renunta el la acest drept, nu foloseste casa timp de 10 ani, moare sau tu ii pui la dispoziție o alta locuinta.
Daca ei ti-au facut acte, instanta a pronuntat numai desfacerea casatoriei (divortul). De partaj nici nu a fost vorba.
Divortul e una, impartirea bunurilor e alta.