| mikidusi a întrebat:

Pe data de 26.07.2011 s-a intocmit un proces verbal ca la data de 31.01.2011 circulam pe DN1fara rovinieta valabila.tote bune dar neadevarate la data de 31.01.2011 eu achizitionam rovinieta pe o saptamana la orele 06.30 de la o statie de alimentare din cartier berceni am martori sotia si doi vecini cu care am circulat in acea zi, si sigur o inregistrare video la cei de la statia de alimentare.Nu am mai patit asa ceva de acea nu mai pot dovedi cu rovinieta si bonul platit caci l-am aruncat. Mi s-a spus sa cer un duplicat de la statie dar am constatat ca mi s-au scris alte date pe acea rovinieta duplicat ce pot face in acest caz? ca nu mi se pare corect sa platesc acea amenda daca am platit taxa de drum

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @mikidusi! Foarte trist dar nefericire foarte adevărat ce spui. Contești procesul-verbal, asta este clar. Pasul 1 este să mergi din nou, împreună cu cel puțin un martor (nu soția ta) la stația de benzină unde soliciți să vorbești cu șeful de tură care era de serviciu pe 31.01. 2011 și să ceri dovada faptului că ai achitat taxa de drum cu datele corecte. Dacă nu se rezolvă trebuie să povestești toate astea unui avocat care te va reprezenta în fața instanței pentru dovedirea faptelor.
Gânduri limpezi să ai!

1 răspuns:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Păi cum ţie ţi s-a dat amendă în iulie că ai circulat în ianuarie fără rovinetă?!
Chiar că România e ţara tuturor posibilităţilor.
Ce poţi face? Mergi din nou la staţie şi dă-le cu rovineta în cap şi pune-i să ţi-o scrie de data asta corect.