| chiftelutacrocanta a întrebat:

Pe vremea lui Ceausescu Romanii apreciau munca mai mult decat o apreciaza in ziua de azi? Daca da, de ce?

16 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Asa cred unia, dar adevarul til poti da si singur.Cineva caruia ii place munca, cineva care apreciaza munca lui si a altora pai ala asa face indiferent de sistem.Deci raspunsul asa il afli, vezi cam ce munca le place romanilor acum.Le place la romani munca ca stiu si eu lupului iarba laughing, deci romanii munceau pe vremuri ca erau obligati nu ca le placea.Ca or mai fi fost si exceptii nu zic nu, dar se vede acum care e adevaru. Daca nici curatenie nu-ti faci in curtea ta unde nu ai nevoie de bani, linga gardu tau ce mai e de intrebat.Deci romanii apreciaza munca la fel cum o faceau sin trecut.

| lpavel a răspuns:

Ce intrebare de 2 bani laughing Munca nu a fost apreciata niciodata si nici nu va fi! Cel/a care zice ca ii place munca mai mult decat orice altceva : MINTE! big grin

| T0T a răspuns (pentru lpavel):

Să știi că unii pun pasiune în ceea ce fac și pentru ei la asta se rezumă viața lor. Mi se pare o aberație să spui că nimănui nu îi place munca, atunci nu am fi evoluat niciodată, gândește-te că am ajuns aici datorită oamenilor care și-au dedicat viața în anumite domenii fără să ceară în schimb prea multe, ei doar au făcut ceea ce le-a plăcut la un cu totul alt nivel decât omul obișnuit.

| lpavel a răspuns (pentru T0T):

Dupa cum se vede tu inca nu muncesti... cand vei incepe sa muncesti mai vorbim! big grin

| T0T a răspuns (pentru lpavel):

Nu m-am dat ca exemplu. Mi se pare limpede că există oameni care pun pasiune în ceea ce fac și am spus de ce, nu mai repet.

| lpavel a răspuns (pentru T0T):

Pasiune poti pune pentru ca intr-un fel n-ai de ales dar daca ai avea de ales ai uita acea pasiune si ai gasi alta care iti place cu adevarat, nu munca big grin Iar apoi pana nu stii, n-ai trecut prin asa ceva iti spui doar parerea si vad ca esti destul de convins de ceea ce zici dar cum am mai zis si eu cand vei munci vei avea o alta parere big grin

| T0T a răspuns (pentru lpavel):

Nu înțelegi că munca poate fi o pasiune? Nu e ceva că nu ai de ales, e o pasiune. Nu înțeleg ce poate fi așa greu de înțeles. Unii au o pasiune să fie doctori deci își dedică viața în asta, nu le trebuie alte alegeri dacă asta e unica lor pasiune. Sunt convins pentru că așa cum am zis, fără pasiunea celor care ne-au adus aici nu am fi evoluat. Sunt o grămadă de exemple de oameni care și-au trăit viața doar pentru o anumită pasiune pe care unii o consideră muncă anevoioasă dar asta pentru că suntem diferiți. Nu am nevoie să mă includ ca să nu văd lucrurile limpezi însoțite de exemple prea clare.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Faci o mare greșeală că generalizezi aiurea. Nu toți sunt ca tine sau ca mine. Degeaba ție nu îți place să faci nimic dacă altora chiar le place și știu oameni, am cunoscut oameni cărora chiar le plăceau ce făceau.

| sabin89 a răspuns (pentru lpavel):

Evreul are o filosofie foarte practica: Cine munceste n-are timp sa castige.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

In mare parte era chiar un cult al muncii, era si disciplina si chiar functiona. Acum totul este un haos. In SUA 25% din populatie nu au nici o pregatire, adica sunt total inutili societatii. Am luat lumina de la ei. Rezultat -19% abandon scolar; 42% elevi analfabeti. Atunci nu era asa.

| aCek1ng a răspuns:

Probabil pentru ca atunci daca faceai ceva gresit erai ars. Acum se trece cu vederea. Odata ce oameni stiu de frica apreciaza + ca atunci munca era obligatorie. Acum si sa stai la colt e un job.

| T0T a răspuns (pentru aCek1ng):

Munca era obligatorie, eu zic că e un lucru bun, acum avem la șomeri...Din ce să câștigi bani dacă nu din muncă, din furt? Pe atunci munca era mai bine promovată și oamenii și capacitățile lor la fel. De aceea eram buni la mai toate domeniile, să nu mai zicem de lumea sportivă unde au fost numai generații strălucite. Asta ca să răspund și la întrebare.

| aCek1ng a răspuns (pentru T0T):

Exact asta zic. Acum nici munca numai e ce a fost, toti cauta sa fure, e fiecare pentru el.

| 4StarLight a răspuns:

Pentru că vremurile erau mult mai grele, şi pentru că oamenii puteau trăi doar prin muncă! Atunci legile erau mult mai stricte și dacă era un om prins că fură sau câştigă pe nedrept era dus la închisoare, nu ca acum unde 10% din populaţie câștigă pe nimic(este doar un procent orientativ).
Oricum, ei erau nevoiţi să munceasă pentru a se putea întreţine, salariile nu erau aşa mari așa ca fiecare om trebuia să-şi dea tot interesul.

| Bia098 a răspuns:

Nu o apreciau fiindcă nu primeau salarii mari.

| T0T a răspuns (pentru Bia098):

Cum nu primeau salarii mari? Pe vremea aia aveai mulți bani, niciodată nu aveai lipsuri din punct de vedere al banilor doar că nu aveai ce să faci cu ei, era lipsă de produse și alimente dar dacă reușeai să mai vizitezi alte țări păi îți puteai face multe pofte.