| anonim_4396 a întrebat:

Problema pe scurt :

Am o datorie Vodafone din anul 2016 vândută către Kredyt Inkaso Investments. Din 2018 pana în 2019 au tot trimis e-mailuri în care ma anunțau ca am de plătit 800 lei si ma amenințau ca, dacă nu plătesc, ma vor acționa în judecata. Nu am acordat atenție. Înștiințăriile au venit pe email, or fi trimis și plicuri dar la adresa din CI menționată in contractul VDF nu mai locuiam dinainte sa închei acel contract. Între timp am rezolvat cu buletinul, deși unde stau acum sunt chiriaș nu proprietar. Am buletin (mutație). Cumva, firma de recuperare m-a găsit la această adresă si in 2021 m-am trezit chemat în judecată de către aceștia : cerere cu valoare redusa! Nu am acordat nici la asta atenție, însă am urmărit pe portalul instanțelor de judecata întreaga speță. Instanta a dat câștig de cauza lor, doar parțial.

Kredyt Inkaso Investments RO a făcut apel, însă a fost respins. Tot online am urmărit și aceasta speță.

În 4 august 2022 m-am trezit cu o proprire de 5500 lei de la BEJ Dirstar Cătălin, cont ING în care nu aveam bani pe el, mi l-au blocat. Contul ulterior il făcusem vrând sa ma angajez într-un loc, însă o problema cu angajatorul si nu am mai făcut-o. Contul a rămas deschis si au sărit ca hienele pe el.
Apoi am aflat ca mama suferă de cancer la col si acum nici dacă as vrea sa ma angajez nu pot pentru ca sunt singurul aparținător al acesteia și mereu trebuie umblat prin tara la medici si controale. Mama nu se descurca singura, din păcate, într-un oraș străin.

Nu am bunuri pe numele meu, alte conturi pe care sa le urmărească executorul nici atât, obțin venituri dar cu ajutorul Revolut am grija cât sa stau departe de executor.

Din păcate am aflat astăzi ca trebuia sa cer prescripția în 15 zile după ce s-a dat prima sentință in data de 05/01/2021, motiv pentru care prescripția s-a întrerupt si a început sa curgă alt termen de 3 ani in care pot cere ( teoretic) alta prescripție a datoriei.

De aceea vreau sa va întreb, dar sa răspundă doar cei care dețin cunoștințe juridice : după 05/01/2024 pot cere, pe cale legala, prescripția datoriei? Timp în care, normal ca executorul nu va găsi nimic sa ia de la mine.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prescriptia incepe sa curga de la data ramanerii definitive a hotararii dar poate fi suspendata sau intrerupta in anumite cazuri.
Iti citez prevederile din Codul de procedura civile relevante si aplicabile pentru cazul tau:
"ART. 706. Termenul de prescripţie
  (1) Dreptul de a obţine executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. În cazul titlurilor emise în materia drepturilor reale, termenul de prescripţie este de 10 ani.
  (2) Termenul de prescripţie începe să curgă de la data când se naşte dreptul de a obţine executarea silită. În cazul hotărârilor judecătoreşti şi arbitrale, termenul de prescripţie începe să curgă de la data rămânerii lor definitive.
  ART. 707. Efectele împlinirii termenului de prescripţie
  (1) Prescripţia nu operează de plin drept, ci numai la cererea persoanei interesate.
  (2) Prescripţia stinge dreptul de a obţine executarea silită şi orice titlu executoriu îşi pierde puterea executorie. În cazul hotărârilor judecătoreşti şi arbitrale, dacă dreptul de a obţine obligarea pârâtului este imprescriptibil sau, după caz, nu s-a prescris, creditorul poate obţine un nou titlu executoriu, pe calea unui nou proces, fără a i se putea opune excepţia autorităţii de lucru judecat.
  ART. 708. Suspendarea prescripţiei
  (1) Cursul prescripţiei se suspendă:
  3. cât timp debitorul nu are bunuri urmăribile sau care nu au putut fi valorificate ori îşi sustrage veniturile şi bunurile de la urmărire;
  (2) După încetarea suspendării, prescripţia îşi reia cursul, socotindu-se şi timpul scurs înainte de suspendare.
  (3) Prescripţia nu se suspendă pe timpul cât executarea silită este suspendată la cererea creditorului urmăritor.
  ART. 709. Întreruperea prescripţiei
  (1) Cursul prescripţiei se întrerupe:
  2. pe data depunerii cererii de executare, însoţită de titlul executoriu, chiar dacă a fost adresată unui organ de executare necompetent;
  4. pe data îndeplinirii în cursul executării silite a unui act de executare;
  5. pe data depunerii cererii de reluare a executării;
  (2) După întrerupere, începe să curgă un nou termen de prescripţie.
  (3) Prescripţia nu este întreruptă dacă executarea silită a fost respinsă, anulată sau dacă s-a perimat ori dacă cel care a făcut-o a renunţat la ea."
Asa fiind termenul de prescriptie poate fi mult mai mare decat cei 3 ani prevazuti.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti face contestatie la executare si sa invoci prescriptia extinctiva. Contestatia se face la instanta de executare, respectiv judecatoria in a carei circumscriptie esti cu domiciliul.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru răspuns! Dar timpul de prescriptie se calculează de când s-a dat sentința in tribunal (05/01/2021) sau din ziua în care executorul m-a executat silit ( august 2022 estimativ )? Nu am primit nimic de la el referitor la acest dosar, de aceea nu știu exact când executorul a înregistrat dosarul. In August 2022 m-am trezit cu proprirea.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Prescriptia incepe sa curga de la data ramanerii definitive a hotararii dar poate fi suspendata sau intrerupta in anumite cazuri.
Iti citez prevederile din Codul de procedura civile relevante si aplicabile pentru cazul tau:
"ART. 706. Termenul de prescripţie
  (1) Dreptul de a obţine executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. În cazul titlurilor emise în materia drepturilor reale, termenul de prescripţie este de 10 ani.
  (2) Termenul de prescripţie începe să curgă de la data când se naşte dreptul de a obţine executarea silită. În cazul hotărârilor judecătoreşti şi arbitrale, termenul de prescripţie începe să curgă de la data rămânerii lor definitive.
  ART. 707. Efectele împlinirii termenului de prescripţie
  (1) Prescripţia nu operează de plin drept, ci numai la cererea persoanei interesate.
  (2) Prescripţia stinge dreptul de a obţine executarea silită şi orice titlu executoriu îşi pierde puterea executorie. În cazul hotărârilor judecătoreşti şi arbitrale, dacă dreptul de a obţine obligarea pârâtului este imprescriptibil sau, după caz, nu s-a prescris, creditorul poate obţine un nou titlu executoriu, pe calea unui nou proces, fără a i se putea opune excepţia autorităţii de lucru judecat.
  ART. 708. Suspendarea prescripţiei
  (1) Cursul prescripţiei se suspendă:
  3. cât timp debitorul nu are bunuri urmăribile sau care nu au putut fi valorificate ori îşi sustrage veniturile şi bunurile de la urmărire;
  (2) După încetarea suspendării, prescripţia îşi reia cursul, socotindu-se şi timpul scurs înainte de suspendare.
  (3) Prescripţia nu se suspendă pe timpul cât executarea silită este suspendată la cererea creditorului urmăritor.
  ART. 709. Întreruperea prescripţiei
  (1) Cursul prescripţiei se întrerupe:
  2. pe data depunerii cererii de executare, însoţită de titlul executoriu, chiar dacă a fost adresată unui organ de executare necompetent;
  4. pe data îndeplinirii în cursul executării silite a unui act de executare;
  5. pe data depunerii cererii de reluare a executării;
  (2) După întrerupere, începe să curgă un nou termen de prescripţie.
  (3) Prescripţia nu este întreruptă dacă executarea silită a fost respinsă, anulată sau dacă s-a perimat ori dacă cel care a făcut-o a renunţat la ea."
Asa fiind termenul de prescriptie poate fi mult mai mare decat cei 3 ani prevazuti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sau, sa zicem ca am înțeles eu greșit și prescriptia datoriei o pot cere abia după august 2025 de când s-a pus în aplicare executarea. Tin sa menționez ca nu am primit nimic de la executor referitor la datorie.