| hsjdn7474 a întrebat:

Propunerea de a se incheia mediile cu doua note este doar o propunere sau este aplicata in lege si se foloseste?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este o propunere, este Ordinul nr. 4.430 din 8 iunie 2023, pentru modificarea şi completarea Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ministrului educaţiei nr. 4.183/2022
EMITENT: Ministerul Educaţiei
PUBLICAT ÎN: Monitorul Oficial nr. 503 din 8 iunie 2023
Data intrării în vigoare: 08 Iunie 2023
  ART. I
  Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ministrului educaţiei nr. 4.183/2022, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 675 din 6 iulie 2022, se modifică şi se completează după cum urmează:
  1. La articolul 107, după alineatul (4) se introduce un nou alineat, alineatul (4^1), cu următorul cuprins:
  "(4^1) În anul şcolar 2022-2023, în situaţii excepţionale, neimputabile elevului sau familiei acestuia, inclusiv în situaţii medicale care conduc la un număr de absenţe de cel mult 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un an şcolar la o disciplină/un modul, numărul minim de calificative/note acordate elevului la o disciplină de studiu este de două."
  2. La articolul 107, alineatul (6) se modifică şi va avea următorul cuprins:
  "(6) Elevii aflaţi în situaţie de corigenţă vor avea cu cel puţin un calificativ/o notă în plus faţă de numărul de calificative/note prevăzut la alin. (4) sau, după caz, la alin. (4^1), ultimul calificativ/ultima notă fiind acordat(ă), de regulă, în ultimele trei săptămâni ale anului şcolar."
  3. La articolul 111, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu următorul cuprins:
  "(3) În anul şcolar 2022-2023, în situaţii excepţionale, prin derogare de la prevederile art. 55 lit. e), art. 69 lit. c) şi art. 127 alin. (1), situaţia şcolară anuală a elevilor, pe clase, poate fi încheiată fără ca aceasta să fie validată, de către consiliul profesoral din unitatea de învăţământ, în şedinţa de încheiere a cursurilor şi fără ca acesta să aprobe raportul privind situaţia şcolară anuală prezentată de învăţător/institutor/profesor pentru învăţământul primar/profesor-diriginte."

| hsjdn7474 explică (pentru Ioandelasal):

Astazi s-a incheiat greva. Se mai aplica ordinul de incheiere a mediei cu minim 2 note in acest caz?

| Ioandelasal a răspuns (pentru hsjdn7474):

Da, se mai aplica, daca nu se mai pot da alte note.
Daca nu se suspenda greva (nu s-a incheiat) atunci nu era cine sa incheie mediile.