| theforceofgood a întrebat:

S-a văzut că comunismul nu a fost un regim bun. Eu unul nu sunt deloc adeptul comunismului. Dar nici al capitalismului sau al democrației acesteia falsă.
Presimt că intr-o zi va avea un sfârşit şi acest regim al capitalismului sau demicrației acesteia false. Oare cu ce fel de regim vom avea de a face atuncea? Va fi unul mai evoluat, mai bun sau vom experimenta şi alte experimente?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa te fereasca D-zeu de o dictatura militara.

| romeo78 a răspuns:

E o întrebare retorică? Cunoașteți istoria lumii? Dacă ați cunoaște istoria lumii ați fi știut că fiecare imperiu, regim doctrinar, dictatură are 3 evoluții comune: apariția, consolidarea și decăderea!
Deci, și acest regim "democratic", va avea o decădere!
Iar, una din sursa tuturor decăderilor regimurilor, imperiilor, dictaturilor, a fost sursa financiară! Pur și simplu, nu au mai fost surse financiare pentru susținerea regimului respectiv!
Iar, toate revoltele populare au început în momentul în care birul dat devenea atât de mare încât nu mai aveau ce să mănânce!
Raportat la zilele noastre, priviți comportamentul băncilor, statului în privința taxelor și impozitelor, nu numai în România, în toată lumea și compară cu ce a fost în istorie și ai răspunsul!

| laSoledad a răspuns (pentru romeo78):

Lăcomia ucide.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Democratia e o tampenie, DAR e cel mai mic rau care exista in momentul asta, cam toate alternativele sunt MUUULT MAI NASPA/IMBECILE, cum ar fi coMUISM cu sau fara economie coMUISTA (sa nu uitam ca, China are economie capitalista dar regim coMUIST si au cea mai dezvoltata economie din lume in momentul asta), nazism in care puteai fi omorat in orice moment de cineva cu mai multe cojones decat tine, sistemul era machiavelic, si vreau sa remarci ca nici macar nu am inceput sa spun cat de bine ucideau indezirabili (evrei, polonezi, tigani, rusi, etc.), islamism femeile sunt sclave, in cel mai bun caz servitoare sau tinute in colivie ca niste canari, oamenii de rand au curfew, se imbraca in rochii, se roaga de 5 ori pe zi, si eventual isi arata loialitatea murind pentru Jihad, dictatura, noi l-am avut pe Ceasca, in Nord Corea e tot o placere, cu copii tinuti si crescuti in inchisori, si cu familii omorate cu gaze la fel ca la nazisti, pe post de experiment

deci!
nu iti place democratia
nici mie, SERIOS
dar
AI O IDEE MAI BUNA?!?
... CHIAR SUNT CURIOS, CIAR SERIOS!

| Rd79 a răspuns:

De ce e democratie falsa?

| ghervan20055 a răspuns:

Scuze că îți spun vor apărea regimuri noi dar va fi cam la fel.
Cel mai probabil un regim "nou" va apărea după al treilea război mondial