sadrian46
| sadrian46 a întrebat:

Să nu mă înțelegeți greșit, vă rog eu. Nu neg dreptul la existență, la un tratament corect și nediscriminator al minorităților de orice fel și gen. Dar de aici până la festival, adică manifestare festivă e cale lungă, spinoasă și greu de acceptat de către subsemnatul, care am trecut cam prin multe în viață. De aceea mi-a priit să citesc acest articol. Vă invit și pe voi să lecturați, nu de alta, dar, parcă ar fi fost scris de mine.
Apoi aștept păreri pro și contra, că văd că se practică asta pe aici.
https://www.stiripesurse.ro/......33164.html

Răspuns Câştigător
| viorelman11 a răspuns:

Parerea mea: unii sunt manipulati fiind foarte naivi si lipsiti de informatii corecte, altii sunt recompensati iar alta categorie sunt cei care.....participa ca sa fie cool.

132 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ai conceptii cam inguste sincer, nu stiu de ce noi esticii suntem asa, cum se face ca multe tari dezvoltate care au ajuns sus, nu au nimic cu treaba asta si nu vad nimic neinordine?!

De ce as fi contra lgbt? Eu sunt pro parada LGBT, insa sa nu se sclambaie si sa se picteze prosteste.

| Wr3nch a răspuns:

Vomitiv. Marsul LGBT a fost prost inteles de cand a aparut si persista. Se imbraca fistichiu cateva zile pe an ca sa fie remarcati, pentru ca in rest traiesc si sunt exact ca cei ''normali''. Nu vor nici ca anuleze religia, nici sa ne puna cine stie ce vise mai are tanti asta in cap. Tot ce vor e dreptul la casatorie si de a putea forma o familie recunoscuta de lege. Dar romanul ''care e roman'' mai degraba se bucura sa fie copiii batuti in orfelinate in loc sa ii ingrijeasca o famie LGBT.

sadrian46
| sadrian46 explică (pentru Wr3nch):

Pentru ca in rest traiesc si sunt exact ca cei ''normali''.
Exact ca cei normali? Vorbim discuții?
Eu zic că dacă ți se par normali, să îi iei la tine acasă în camera liberă, să vezi ce normali sunt.
Ce e aia căsătorie? Acea căsătorie ar fi exact normală? Aceea ar fi o familie? Din nou vorbim discuții.
Și dacă se îmbracă fistichiu pe stradă crezi că așa vor fi acceptați?
Hai să mă îmbrac și eu fistichiu, să arăt că sunt normal, cum ar fi?

sadrian46
| sadrian46 explică (pentru Mosotti):

Ai avut de a face cu un homo în călduri, care s-a îndrăgostit de tine și care te hărțuiește, înainte ca să nu vezi nimic în dezordine? După aceea mai discutăm despre vederi înguste și țări dezvoltate.

| Wr3nch a răspuns (pentru sadrian46):

Da. Mananca, dorm, merg la lucru, ies in oras etc. Ce fac diferit e sexul, si probabil se simt si mai bine ca si multi hetero unde el o baga de doua ori si gata, s-a terminat. Daca nu voiai discutii, de ce ai postat intrebarea laughing

sadrian46
| sadrian46 explică (pentru Wr3nch):

Am spus eu că nu vreau discuții? Chiar hai să discutăm. Ce fac diferit e sexul. Hai spune, cum fac ei sexul diferit. Iar când ies pe stradă la demonstrație de ce nu arată ei despre cum fac ei sexul diferit? Ce ne arată ei pe stradă la demonstrație că despre asta este vorba? Este vorba despre un festival prin oraș, plătit de primărie, în care ei vor să sărbătorim felul în care ei fac sex. Deci nu un simplu marș, ci un festival, mai multe zile, acțiuni stradale, filme, simpozioane, în care ei sărbătoresc, dar nu la ei la club, ci pe stradă, ca să afle toată lumea cum fac ei sex. Iar eu, cetățean al Timișorii, să asist, să serbez și eu cu ei, că sunt obligat să îi văd, dacă nu stau închis în casă în acele zile, De ce? Să îmi arate cum fac ei sex. De ce nu arată pe stradă? Ai auzit de legea bunelor moravuri? Dacă eu aș ieși să fac sex normal pe stradă, cum ar fi, să facem un festival al sexului normal, cu aplicații, cu care alegorice unde pe platforne să facem festivalul sexului normal? De ce legea bunelor moravuri spune că așa ceva e interzis? Lor de ce li se permite să facă un festival al modului cum fac ei sex, că despre asta este vorba? Și de ce să le dea primăria bani pentru asta și mie să nu îmi dea? Te rog, să discutăm, te rog să îmi arăți că eu nu am dreptate, și ei au.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Da, s-a tinut unu de mine pe FB cam 2 luni desi ii ziceam ca nu sunt homo, dar nu m-a deranjat, ma amuza chiar.

Normal ca nu e ok sa fi hartuit, aia e altceva, dar asta poate face si un barbat cu o femeie, mitingu ala nu are leg cu ce zici tu, era vb de atat timp cat ei nu fac rau altora.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu sunt contra lor ca nu ma afecteaza cu nimic.Dar poate ma ajuți tu cu raspunsul la două întrebări daca tot s-a deschis subiectul pe care îl discutam cu cineva acum cateva zile.Repet,nu am nimic cu ei ci doar curiozități.

Dacă vor sa fie priviți normal si sa nu iasa in evidenta.Sa fie si ei primiti in societate ca noi restul de ce isi fac o paradă in care marsaluiesc pe drum si se fac vizibili?

De ce daca esti homosexual bărbat, tinzi sa ai gesturi de femeie? Sau invers, daca esti femeie tinzi sa te îmbraci sau areti ca si un bărbat?
Dacă partenerul te place pe tine ca bărbat îmbrăcat în femeie, sau invers, nu inseamna ca e atras de femei/barbati (înțelegi tu ce zic, adică de sexul opus)?

| GabiDumitrescu a răspuns:

O judecatoare, o mizerabila care prin pasivitate accepta mizeriile colegilor si mai ales colegelor lor, ia "pozitie" privind o minoritate care nu o afecteaza cu nimic. A luat cumva pozitie cand colegi/colege de ai ei au decis ca minore de 13-14 ani au consimtit sa fie violate de unii care le-ar fi putut fi bunici, eventual tati? A luat pozitie cand colegi/colege de-ai ei au decis ca violatori/criminali nu reprezinta pericol public si pot fi judecati lejer in libertate? Intregul articol e o mizerie sinistra la care am de raspuns doar atit: "Dacă trăiau în preistorie, judecatorii ca ea ar fi fost oferiti ca mic dejun unui animal oarecare, aleatoriu. Poate chiar unuia mai pricăjit, pentru că oricum nu ar fi adus nici un beneficiu real societății, ba chiar dimpotrivă."

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

De ce ai fi pro? Daca tot esti pro, cum poti tu defini ce e scalimbaiala si ce e pictat prosteste? Daca vii la un festival de metal si tie ti se pare ca acolo e o adunatura de drogati/betivi care dau din cap pe grohaielile unora care dau in instrumente aleatoriu, aia e si realitatea? Problema paradelor LGBT e ca au loc in spatiul public. Eu ma duc linistit la un concert de metal, platesc bilet, am un spatiu privat in care ma pot desfasura linistit alaturi de alti tacaniti ca mine. Nu simt nevoia sa ma expun public, poate maxim purtind un tricou cu ceva coperta de album pe el, nimic mai mult. Altii simt nevoia de plete/barba. La fel si cu comunitatea LGBTQ+, ar trebui sa se bucure de ceea ce sunt IN PRIVAT. Daca vor sa fie acceptati, sa se lupte pentru a creste nivelul de EDUCATIE al natiunii, si abia peste 1-2 generatii sa se gindeasca la acceptarea la nivel de comunitate. Ce nu inteleg ei e ca noi inca traim in comuna primitiva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Religia se anuleaza singura prin ceea ce face bor de 30 de ani incoace... si tanti judecatoarea nu e in stare sa faca diferenta intre credinta si religie. sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Daca era o tipa in calduri care nu te-ar fi atras pe tine cu nimic, ce ar fi fost diferit? Vezi cum o dai in spanac? Si mie mi-au facut vreo doi avansuri, i-am refuzat politicos, nu a fost cazul sa insist.

sadrian46
| sadrian46 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce ar fi fost diferit? Că o dădeam pe spanac. Leghebeteii o dau pe varză pe varză, întreabă-i.

sadrian46
| sadrian46 explică (pentru GabiDumitrescu):

D-ta confunzi religia cu bor, așa că te anulezi singur.

sadrian46
| sadrian46 explică (pentru GabiDumitrescu):

De acord cu tine, până la ultima pe care eu o corectez. Noi trăim încă. Lor li se pare la fel, adică că trăiesc și ei.

sadrian46
| sadrian46 explică (pentru Freya1):

Dacă vor sa fie priviți normal si sa nu iasa in evidenta.Sa fie si ei primiti in societate ca noi restul de ce isi fac o paradă in care marsaluiesc pe drum si se fac vizibili? Să răspund eu în locul lor, nu pot, pentru că nu mă pot identifica cu modul lor de a gândi. Pot să îți răspund părerea mea, de ce procedează ei așa. În primul rând este exhibiționism, adică expunere exagerată a unei probleme care ar trebui să rămână într-o zonă intimă a existenței, căi dacă nu cade în obscenitate adică în exăpunere dizgrațioasă și reprobabilă.
În al doilea rând este un efort disperat de a dobândi identitate socială, de la anonimitatea plină de rușine și oprobiu, să apară în lumină, iar din asta să câștige o stimă de sine. Rezultatul este invers, provoacă dezgust și respingere.
De ce daca esti homosexual bărbat, tinzi sa ai gesturi de femeie?
Nu toți, ei se împart în două, unul din ei e fetița iar acela tinde să adopte prin imitație ceva din modul de vestimentație și comportament al unei femei. Astfel, dacă li se aprobă căsătoria legală, vor merge la sfat și ce va zice ofițerul stării civile. Vă declar soț și... și ce? îl va declara pe unul din ei soție. Că așa am văzut pe un site din State, că un homo așa zicea despre unul, că e soțul meu ( my husband). Dar oare celălalt ce putea spune, tot my husband? Absurditate totală și legală pe deasupra.
... nu inseamna ca e atras de femei? Nu, nu înseamnă asta. Căci acela care este bărbat, știe să facă diferența între un bărbat și o femeie când caută un partener sexual. Homosexualul nu mai știe, dar el vrea în continuare ca eu să îl accept pe el, ca pe un om întreg. Eu, uite, eu nu pot să accept asta, că el este un om întreg. Dar el crede că dacă va face o demonstrație de stradă sau un festival în oraș, mă va convinge pe mine, că el este om ca și mine. El nu mă va convinge pe mine niciodată de asta, chiar dacă va defila zilnic pe stradă, nu numai la festival. Apoi el vrea o lege specială pentru el, ca să se căsătorească cu un bărbat, deci să își bată joc de căsătorie și de viața mea, luptă să îmi strice mie viața mea și a familiei mele, făcând din căsătorie ceva în care doi oameni care nu sunt întregi la minte, pot înfia un copil. Cum va crește acel copil pe lângă ei, ce îl vor învăța despre viață, ceea ce fac ei, ca ceva ok, să facă și copilul la fel? Eu nu pot accepta așa ceva, iar dacă parlamentul va dori să adopte o asemenea lege voi ieși în stradă cu toți cei ce gândesc așa ca mine să lupt împotrivă. Așa se vede nocivitatea atitudinii lor. Ei au dreptul să ne impună nouă un punct de vedere și un mod de viață iar eu nu am dreptul să îmi apăr modul meu de viață fiindcă, vai doamne îi discriminez pe ei.
Cum ar fi să iasă din spitalele de nebuni toți și să ne impună să trăim cum gândesc ei? Aici e problema cu festivalul, este tirania unei minorități ieșite în afara vieții, care tinde să se impună în zona vieții mele și să o strice. Ei au dreptul și ajung să facă politică să impună aceste moduri de a fi ale lor, iar eu ajung să nu mai am dreptul să spun stop la răul pe care îl fac și îl răspâmdesc.

sadrian46
| sadrian46 explică (pentru Mosotti):

Ba, fac, și cu mitingul ăla asta vor, să poată comite răul legal, să nu se poată nimeni lega de ei, să poată face ce vor.
Pe tine te-a amuzat pe FB, dacă o făcea în viață. cum am pățit eu și nu numai eu, nu mai rămâneai așa de amuzat și pasiv, nepăsător la acest fenomen.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Religia E bor, in cazul Romaniei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Pai ce, nu traiesc? Doar ca, nu zic ca asta ar fi ok din perspectiva democratiei samd, insa pentru binele lor, ar trebui sa isi vada detreaba cit mai undercover, chit ca s-a abrogat art. 200. Asta e si motivul pentru care nu sunt de acord cu infierea copiilor de catre cupluri gay. Societatea noastra nu e pregatita pentru asa ceva, simplu.

| Felys a răspuns:

Putem sa ii acceptam ca fiind niste oameni bolnavi.E loc sub soare pentru oricine

| Felys a răspuns:

Putem sa ii acceptam ca fiind niste oameni bolnavi.E loc sub soare pentru oricine.

sadrian46
| sadrian46 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc de răspuns.
De ce spun eu că ei nu trăiesc viața. Viața este aceea care supraviețuiește prin reproducere. M-a întrebat cineva. Ce ai tu cu ei, dacă ei nu procrează? Eu personal, nimic, dar viața are. Eu dacă îui spun, mă.tu îți dai seama că nu ești om întreg, și mai ai pretenții să faci legal ceea ce face un om întreg, căsătoria, știi ce face? Mă dă în judecată. că eu îl discriminez și mă port urât cu el, îl vorbesc de rău. Eu nu am voie să mă leg de el, dar el are voie să îmi impună cu forța, demonstrație de stradă, legi noi, care să protejeze așa zisa lui orientare, pe când pe a mea, care sunt om întreg, și nu doresc să îi văd demonstrația pe stradă, mă obligă să stau în casă când e parada lor. Acolo e problema, că mă obligă să îl consider, normal, sănătos. întreg, când el nu este. El are dreptul la opinie impusă mie dr
e
el cu forța, iar eu dacă încerc acelaș lucru sunt etichetat ca bigot, înapoiat, nazist, fascist și tot ce vrei și ce nu vrei. Drepturile omului, de acord, dar drepturile omului întreg. Gay Pride. Și eu sunt mândru că sunt normal și întreg, că am copii și nepoți, că voi avea urmași. Și dacă va fi nevoie, voi cere la primărie dreptul să îmi afirm mândria pe stradă. Și voi chema pe toți cei care sunt mândri ca mine să facă la fel.

sadrian46
| sadrian46 explică (pentru Felys):

Da, sub soare, dar nu festival pe stradă, plătit de primărie, adică din banii mei.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Nu am inteles nici eu de ce vor sa fie vizibili, ca oricum parada aia e tampita, se manifesta ca dracu si din contra, isi fac imagine proasta.
Ca problema nu se rezolva asa, acceptarea incepe din scoli, din societate, familie, sa stie copiii de mici ca si aia exista, si sa nu ii mai vada aiurea mai tarziu, doar asa se rezolva cu acceptare, nu cu scalambaiala.
Si statu sa le dea dreptul ala la casatorie ca in Germania si atat, ca de infiat copil oricum o pot face inainte de casatorie la o adica, sau sa poata infia si dupa.
Atat, nimic mai mult. In rest totu e inutil.

Pai sunt unii homo barbati care dau mai a catre femei, sunt mai feminini, si e normal sa aiba gesturi feminine, creierul lor e putin mai de femeie, se comporta cum simte, nu cum scrie in buletin si conform sexului fizic natural.

Sunt si lesbi sau trans care nu se simt bine in pielea lor de femeie si au creier mai de barbat, asa ca se comporta ca un barbat.

Deci ei sunt de fapt dupa cum se comporta, aia sunt ei cu adevarat, mintea lor asa e.

Bine, daca face gesturi de sex opus la prosteala, aia e o tampenie, clar.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Deci o manifestatie civilizata se face fiind imbracat decent, mergand okey, cu pancarde a ce vrei, sau poti zice ce vrei, ordonat, linistit.
Nu "haaau, baaaau, hahahaha, bihihihi", pictati in toate felurile, tipete, gesturi aiurea, etc.

Si oricum cu paradele alea nu rezolva ei nimic.
Statul trebuie sa se ocupe de educatie ca astia sa fie acceptati, sa fie educatie in scoli, si asa mai departe.
Normal ca traim in epoca primitiva.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Normal ca m-a amuzat ca era pe FB, bine omu doar imi propunea, nu face altceva, daca era in viata reala normal ca nu mi-ar fi placut.
Insa asa patesc f multe femei, deci asta nu e problema strict tipica LGBT.
Stiu la ce te referi, zici ca lgbt vor sa faca asta fara consecinte la o adica.

Daca vor sa faca ce vor si sa aiba drepturi speciale, atunci nu mai sunt de acord, asta e clar. Si de unde sti ca asta vor?

sadrian46
| sadrian46 explică (pentru Mosotti):

Păi de exemplu. Acum au cerut drept să facă o demo pe stradă în capitală. Legea spune că acum pe stare de urgență, maximum 500 la o demonstrație. Imediat au sărit cu gura, că ei sunt 10000, că ce fac ei nu este un botez stradal, că ei au drepturi, vezi bine. De acord cu ei, ce fac ei nu este botez stradal, este bordel stradal, dar vezi cum își iau nasul la purtare. Noi suntem mulți, că suntem 10000, ni se rupe nouă în 14 de starea de urgență. Așa este când dai nas lui Ivan, el se urcă pe divan. Asta vor, asta pot, findcă sunt lăsați. La Cluj ultima dată, primarul nost i-a lăsat, că nu îi putea opri fără să iasă cu scandal. Ei voiau musai prin centru, dar i-a lăsat, cam așa, pe un traseu pe lângă centru. Bravo lui.

sadrian46
| sadrian46 explică (pentru Mosotti):

Pe mine poate să mă tot educe, chiar să mă și spele la creier, că eu așa ceva nu înghit.

sadrian46
| sadrian46 explică (pentru Mosotti):

Am mai spus, nu am nimic cu ei, dacă stau în banca lor, și nu ies pe stradă.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Faptul ca esti de acord cu ce am zis privind epoca primitiva face ca ce ai zis mai sus sa nu aiba rost in Romania. Da, discutam teoretic ca ar trebui sa... bla bla, iar statul face fix ooooo... ce e aia? O mare LABA!