| dislike a întrebat:

ziceti-mi si mie este legal sa ceara romtelecomul taxa de reziliere? am facu contract pe 2 ani in iunie trebuia sa expire dar am bagat minute pe fix telefonic si mi-au prelungit contractul fara sa semnez ceva sau sa pomeneasa de asta sau se vreo taxa de reziliere si ziceau ca 10 lei mai mult dar sunt peste 20 lei si mai am vreo 9 luni pana sa expire dar vreau sa-l reziliez si daca ati trecut prin asta va rog dati-mi si mie detalii FUNDA pentru raspunsul care ma ajuta

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Chiar dacă nu ai semnat act adiţional la Contractul iniţial ( de acum 2 ani ), acela se PRELUNGEŞTE "automat" pe perioade egale ( de timp ) cu cea din contractul iniţial!

Şi, oricum, convorbirea ( în care ai ACCEPTAT prelungirea Contractului şi schimbarea unor opţiuni = minutele respective ) cu reprezentantul Romtelecom a fost ÎNREGISTRATĂ!

Vezi alte detalii în acel Contract.
De asemenea, vezi acolo procedura de reziliere...

Pentru a fi sigur/ă că se va rezilia Contractul, TREBUIE să trimiţi ( la sediul principal ) o Cerere/Notificare de reziliere a Contractului - depusă la Poştă cu cel puţin 30 de zile înainte de data expirării Contractului şi trimisă prin scrisoare recomandată cu CONFIRMARE de primire!

Dacă doreşti rezilierea anticipată, atunci TREBUIE să plăteşti "taxa de reziliere" = contravaloarea abonamentului pe lunile rămase până la expirare ( vezi detalii în Contract )!

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul poate fi prelungit si in mod tacit, daca nu ai renuntat la el.
Citeste contractul cu atentie, mai ales prevederile privind rezilierea si afli in ce conditii se face. Prin ea insasi despagubirea/taxa pentru reziliere nu este ilegala, atata timp cat nu este prevazuta procentual sau in suma fixa de la inceput.

| express11 a răspuns:

Taxa de reziliere este abuziva, parca art 176 din legea consumatorului. daca nu ai contract semnat pentru prelungire, nu mai platesti si gata.mai poti trimite o cerere de reziliere prin posta trimisa recomandat, si faci copie dupa ea, pastrnd chitanta de la recomandata, in caz ca te da in judecata.mai poti pela la protectia consumatorului, pentru rezilierea contractului.

| dislike explică (pentru express11):

Da era legal sa prelungeasca contractul cand i-am zis sa-mi bage minute fara sa-mi zica nimic altceva dacat ca se adauda 10 lei care au fost de fapt 20? si nici la inceput cand am bagat netul nu a zis nimic. Si apropo nu am semnat nimic.