| HumptyBumpty a întrebat:

Am cateva intrebari legate de pensia de urmas. Mama mea a murit acum cativa ani si nu am stiut ca imi pot face dosar pentru pensia de urmas, am aflat recent si am facut cererea, pe 9 februarie mai exact.
Prima intrebare este legata de perioada in care intra banii. Din cate am inteles, intra in perioada de 19-28 a fiecarei luni, fara intarziere? Cererea din cate am inteles, a fost inregistrata.
A doua intrebare este legata de suma pe care o voi primi. Am citit peste tot ca pensia minima este 520, asta inseamna ca voi primi minim 520 la care se adauga o anumita suma in functie de cati ani a lucrat mama mea? Sau se calculeaza altcumva aceasta pensie? M-am uitat peste regulament, insa as vrea sa fiu sigur de anumite lucruri si de asta incerc sa ma interesez cat mai mult.

Va multumesc!

3 răspunsuri:
| valentina2392 a răspuns:

Pensia de urmas o poti lua si din urma! Calcularea pensiei de urmas, ti-o vor face eii! Eii iti calculeaza cat vei lua happy

| HumptyBumpty explică (pentru valentina2392):

Din cate am vazut in regulament, nu o pot lua si pe cea din urma. Aici este citatul :"n situaţia în care cererea a fost depusă cu depăşirea termenului de 30 de zile, pensia de urmaş se acordă şi se plăteşte de la data înregistrării cererii.".

| BarnaAranka72 a răspuns:

Ceau! Sunt in aceeasi situatie ca si tine. Poti sa imi spui daca ai primit pensia de urmas si daca da, ce suma?
Multumesc mult!