| Vladescape a întrebat:

Salut, am fost recent într-un hotel abandonat care este proprietate privata si ne-a prins jandarmeria. Am 13 ani ne-a scos la masina si ne-a luat datele. Numele nostru si a parintilor si data nasterii... a zis ca amenda la parinti acasa. Nu ne-a dat nimic in mana si amenda nu a venit. Asta s-a intamplat vineri. Cred ca a fost avertisment... daca a fost asa. Care e faza? La 2 sau 3 iau amenda si daca nici nu ne-a dat? Cum aflu?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorii sub 14 ani nu raspund contraventional, avand in vedere prevederile OG 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 11.(1)Caracterul contravenţional al faptei este înlăturat în cazul legitimei apărări, stării de necesitate, constrângerii fizice sau morale, cazului fortuit, iresponsabilităţii, beţiei involuntare complete, erorii de fapt, precum şi infirmităţii, dacă are legătura cu fapta săvârşită.
(2) Minorul sub 14 ani nu răspunde contravenţional."
Cel mult poate fi amendat un parinte pentru lipsa de ingrijire, amenda este de la 100 lei la 500 lei, desi nu cred ca va fi amendat, cred ca au vrut doar sa va sperie, mai ales daca nu ai facut vreo distrugere.

| darrio2007 a răspuns:

Daca era proprietate privata ce ati cautat acolo? Vine amenda acasa.

| Vladescape explică (pentru darrio2007):

E fain sus acolo. Pe tine te știu. mereu ai dat raspunsuri fara noima. la fel ca acesta

| darrio2007 a răspuns (pentru Vladescape):

Ce ai fi vrut sa-ti spun, baiete?
De ce este fara noima, ca nu ai primit raspunsul dorit de tine? Ati incalcat o proprietate privata. Ca si cum ai intra la cineva in casa, fara acordul proprietarului. Va vine amenda acasa. Iar parintii, daca sunteti minori, trebuie sa plateasca. Asa va trebuie.

| Vladescape explică (pentru darrio2007):

De ce mai intrebi ce am căutat acolo? Nu a venit nici o amendă si nici nu va veni. Altii au raspuns putin explicit decat tine si nu a fost raspunsul dorit de mine. In loc sa dai răspunsuri nefolositoare. mai bine lasa

| darrio2007 a răspuns (pentru Vladescape):

Ar fi bine sa nu iti vina amenda. Dar nu esti Mama Omida ca sa fii sigur ca nu va veni.

| Vladescape explică (pentru darrio2007):

A trecut deja ceva timp, nu mai vine

| darrio2007 a răspuns (pentru Vladescape):

A trecut prea putin timp. Azi e miercuri. Daca trec mai mult de doua saptamani, abia atunci poti spune ca nu iti mai vine.

| Vladescape explică (pentru darrio2007):

Hai, a venit amenda?

| darrio2007 a răspuns (pentru Vladescape):

Tu stii.

| CosminCD a răspuns:

Dacă amenda vine cu factor poștal, posibil să mai dureze. Nu prea ai cum să afli dacă e dată amendă sau avertisment. Data viitoare va trebui să ai mai mare grijă că dacă e avertisment sau chiar amendă, te vei afla în baza de date și nah...nu e chiar bine.

| Vladescape explică (pentru CosminCD):

Poate ne a cerut doar datele. un prieten a patit asa de 15 ori cu petarde si batai

| Antimanele104 a răspuns:

Foarte posibil ca de data asta, politistii doar sa va fi speriat si sa va fi dat un avertisment ca sa nu mai intrati pe proprietatatile private, chiar daca sunt abandonate.
Daca v-a dat amenda politistul, atunci aceasta va veni prin mandat postal acasa, ori... o vor vedea parintii tai cu prima ocazie cand vor merge sa plateasca impozitul.