| RobertGH2 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care se pricep cu mostenirea proprietatilor.

Mama o ingrijeste pe bunica de peste 10 ani, sta la ea acasa, o duce la control, doarme acolo (unde stau si eu) si a facut acte pentru mama sa ii dea ei casa, am vazut ca mama deja are act de titular semnat de la notar. Insa zilele astea vine un frate de al mamaie si mereu se cearta ca si el are dreptul si ca o chemat un inginer aici sa faca intabulare la casa ca de nicaieri ca asa vrea el ca lui nu ii convine sa primeasca altceva, si mereu se cearta cu bunica(care e bolnava). Eu am 15 ani, nu pot face nimic din pacate. Dar ma intreb daca el poate face ceva in privinta asta daca mama are deja actul si bunica vrea sa ii dea ei casa nu altcuiva. Scuze daca nu am folosit termenii corecti dar chiar nu ma pricep si mi-e putin teama. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Sa isi bage intabularea unde soarele nu patrunde
daca mama are act de vanzare cumparare, singurul lucru pe care poate sa il faca e sa obtina un test psihiatric, care sa dovedeasca DEFINITIV ca bunica e lipsita de discernamant
chestia costa, e greu de obtinut si mai ales GREU DE, DOVEDIT, chiar daca bunica traieste

iar cat timp e in viata si in deplinatatea facultatilor mentale, POATE SA FACA CE VREA CU PROPRIETATEA EI... ABSOLUT CE VREA, DE AIA SE NUMESTE "PROPRIETATE"

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu poate să facă mai nimic, decât să se judece pentru proprietate, însă șansele sunt în defavoarea lui. Iar dacă vorbim de un certificat de moștenitor, atunci se atestă calitatea de moștenitor și titlul de proprietate, negru pe alb.