| Marian_TUrcin_1993 a întrebat:

Am si eu o nedumerire, daca fac un contract de comodat cu cineva pentru o masina, pot plati polita rca pe numele meu sau o voi plati tot pe numele proprietarului care este trecut pe certificat. Mentionez ca el are 20 de ani si ma costa foarte mult rca-ul pe numele lui. Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce scrii in contractul de comodat. Daca scrii ca asigurarea va fi facuta de cel caruia i-a fost imprumutata masina atunci acela o va face.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asigurarea se face pe numele celui din talon

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai pe numele proprietarului din talon(certificatul de inmatriculare).

| Marian_TUrcin_1993 explică:

K si daca as face asta si un politist nu ar acepta...ce as pati adica ce amenda as primi?

| Marian_TUrcin_1993 explică:

Ioandelasal daca precizez in contract ca voi plati eu asigurarea....nu e nici o problema? Adica nu o sa se ia "gabori" de mine?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marian_TUrcin_1993):

Daca ai asigurarea politistii n-au nici o treaba.

| MariusN1 a răspuns:

Asigurarea se poate face doar pe persoana inscrisa pe Talon. Dar sa iti spun cum am facut eu si am salvat in jur de 700 lei. Am un bmw cu motor de 2000cmc si ajungeam undeva la ~900-1000lei asigurarea pe 6 luni, am intrat pe site la emag.ro si mi-am facut asigurarea online pe numele tatalui meu si am platit doar 250 lei (asigurarea iti vine acasa prin curier si platesti pe loc) m-a oprit politia si nu au treaba dar probabil in cazul unui accident asigurarea nu e valabila deci tu consideri daca merita riscu. Sper ca te-am ajutat, salut.

| suntserios a răspuns (pentru MariusN1):

Bineinteles ca nu e valabila. In cazul unui accident scoti bani din buzunar, oar probabil cel care te a oprit nu a fost atent, ca mai primeai si o amenda.