| Kolors a întrebat:

Salut.Bunica mea a facut tocmai azi dosarul de pensie dar ea e nascuta in noiembrie.A facut dosarul de cateva ori dar nu era bun.Intrebarea mea este de cand o sa ia pensia? De cand o facut dosarul sau din noiembrie?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.104.(1) În sistemul public de pensii, pensiile se cuvin de la data îndeplinirii condiţiilor prevăzute de prezenta lege, în funcţie de categoria de pensie solicitată.
  (2) Pensiile se stabilesc prin decizie a casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale, după caz, emisă în condiţiile prevăzute de prezenta lege, şi se acordă de la data înregistrării cererii."
Dosarul se primeste numai la data indeplinirii conditiei de varsta, asa s-a intamplat si la mine si pensia se va acorda de la aceasta data.

| alessia5158 a răspuns:

Daca in noiembrie 2014 a indeplinit conditiile legale pentru acordarea pensiei si nu a depus cererea de pensionare pana la aceasta data, respectiv mai 2015, atunci va primi pensia de la data cand va depune dosarul +cererea de pensionare.
Pensiile se cuvin de la data indeplinirii conditiilor, si se acorda de la data inregistrarii cererii de pensionare la Casa de Pensii.