| andrei57 a întrebat:

Salut, ce poate face legea din Romania in cazul unei amenintari? Situatia sta in felul urmator: Intr-o camera erau 5 persoane. Una din ele (sa spunem) Ana incepe sa o enerveze pe alta (sa spunem) Ioana (prin jigniri, reprosuri, insulte s. a.) Ioana dupa un timp nemaisuportand insultele, pune mana pe un cutit si se indreapta spre Ana, spunandu-i ca daca nu tace ii taie gatu... Un gest facut la nervi. Dupa cele intamplate, Ana face o plangere la politie, si deschide si un proces pe tema asta. Celelalte 3 persoane din camera, martore la cele intamplate, nu vor sa dea declaratie si nici sa fie martore la proces. Ce poate sa pateasca Ioana in cazul asta? Se alege cu o amenda, face puscarie?

Răspuns Câştigător
| solumaam a răspuns:

Daca in reclamatia Anei este specificat ca au fost 3 martori atunci vor trebui sa dea declaratii si ele la politie indiferent daca vor sau nu (refuzul este pasibil de amenda si tot vor da declaratia).
Acum totul depinde de ce vor declara ele ...de partea cui vor fi.
Daca declaratiile lor se aseamana ai tin cu Ana atunci parata este pasibila de amenda sau cateva luni de inchisoare in functie de gravitatea faptei ...asta daca este majora, daca este minora vor fi chemati parintii sa raspunda in numele ei!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenintarea este infractiune, prevazuta si pedepsita de art.193 Cod penal, pedeapsa fiind inchisoarea de la 3 luni la 1 an ori amenda de la 300 la 15.000 lei. Martorii vor fi citati si daca nu se prezinta vor fi dusi la proces cu mandat de aducere si vor fi amendati. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Depinde daca acuzatul da mita si scapa basma curata (mai ales la cum e situatia in tara) daca nu da are mai multe sanse sa intre sau sa primeasca o amenda usturatoare. Chiar daca la stiri apar cazuri cu mita asta nu inseamna ca nu mai exista asa ceva, se cauta plan alternativ. La spital la scoala de soferi la profesori toti iau spaga si uite asa se rezolva totul.

| NoChanceForUs a răspuns:

Da,poate fi un caz de „tentativă de omor" dacă e un avocat mai al naibii.Of,Ioano, așa-ți trebuie dacă sari cu cuțitu` pe Ana, săracaaa...