| anonim_4396 a întrebat:

SALUT, daca am picat sala cu 21 (ca prostii) a zis politistul ca ma pot repograma dupa 15 zile lucratoare, dar in acestea 15 zile sunt incluse si sambetele si duminicile?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Numeri 15 zile incepand de maine. Apoi, in a 16-a zi poti da din nou sala. Bineinteles, daca a 16-a zi nu pica intr-o zi cand nu lucreaza astia. Daca pica asa, trebuie sa mai astepti pana e prima zi lucratoare la ei.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul minim este de 15 zile calendaristice, socotit pe zile libere (nu se ia in calcul ziua cand ai picat si ziua cand se implineste termenul).
Daca a spus zile lucratoare nu se iau in considerare sambata si duminica sau alta sarbatoare legala (daca exista vreuna in interiorul acestei perioade).
Nu cumva a spus 15 zile calendaristice?
Fara zi de sarbatoare legala 15 zile lucratoare sunt exact 3 saptamani.

| vlllaaddd a răspuns (pentru Ioandelasal):

Stati sa înțeleg, deci daca azi am picat sala, cele 15 zile calendaristice vor incepe de maine si abia in a 16 a zi pot da din nou proba teoretica?

| Ioandelasal a răspuns (pentru vlllaaddd):

Da, asa este.

| darrio2007 a răspuns:

Ce inseamna pentru tine „zile lucratoare"?

| dullcat a răspuns:

Buna.Din moment ce a spus zile lucratoare, atunci raspunsul e nu, deoarece sambata si duminica nu se lucreaza.

In locul tau nu m-as insulta singur, nu e deloc o tragedie.Important e sa reusesti sa iei carnetul pentru nevoile tale de viitor, nu cat de rapid il iei.Ca nici nu trebuie sa te compari cu altii din jur, sa te iei la intrecere etc. pentru asta (daca o faci, stop it), ar fi pueril.

Capul sus!

| Holiday a răspuns:

Nu stiu ce ai inteles tu, sau ce a zis ala, dar e vorba de 15 zile, nu 15 zile lucratoare. Adica in a 16-a zi de cand ai picat poti da din nou, nu conteaza cate sambete, duminici, sau zile declarate nelucratoare sunt in cele 15 zile.

| vlllaaddd a răspuns (pentru Holiday):

Stati putin sa înțeleg, deci daca am picat azi sala, cele 15 zile calendaristice vor incepe de maine si eu abia in a 16 a zi pot sa dau din nou proba teoretica?

| vlllaaddd a răspuns (pentru Holiday):

Am inteles, va multumesc frumos

| Holiday a răspuns (pentru vlllaaddd):

Dar de ce nu-ti faci tu programarea online?! Logic ar fi ca sistemul sa-ti dea doar variantele cand esti eligibil pentru sustinerea testului.

https://dgpci.mai.gov.ro/drpciv-booking/

| vlllaaddd a răspuns (pentru Holiday):

Dar de unde fac rost de numar/cod unic de înregistrare?

| vlllaaddd a răspuns (pentru Holiday):

Dar daca ma prezint in a 16 a zi pot da din nou proba teoretica fara sa imi fac programare online?

| Holiday a răspuns (pentru vlllaaddd):

Doar daca au liber. Oricum trebuie sa treci intai pe la ghiseul ala pentru programare si de abia apoi, daca e liber, mergi in sala de examinare. Adica pierdere de timp si risc sa nu gasesti liber.

| vlllaaddd a răspuns (pentru Holiday):

Deci e mai sigur sa imi fac programare online si sa stiu sigur ca am un loc rezervat

| Holiday a răspuns (pentru vlllaaddd):

Numeri 15 zile incepand de maine. Apoi, in a 16-a zi poti da din nou sala. Bineinteles, daca a 16-a zi nu pica intr-o zi cand nu lucreaza astia. Daca pica asa, trebuie sa mai astepti pana e prima zi lucratoare la ei.