| ESA1899 a întrebat:

Dacă împlinesc 18 ani anul acesta si sunt doar pe clasa a X-a (Împlinesc 18 ani chiar când încep clasa a XI-A) mai primesc alocație?
Vreau un răspuns cât mai detaliat! Vă mulțumesc!
Ofer fundă, bineînțeles!

Răspuns Câştigător
| DaniellGB10 a răspuns:

Cât timp mergi la școală primești alocație, chiar dacă ai 20 de ani în clasa a 12-a. La împlinirea vârstei de 18 ani vei fi căutat de cei de la secretariat, vei primi o foaie pe care va trebui să o completezi. E simplu.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, mai ai dreptul la alocatie, depunand o cerere in acest sens la secretariatul liceului.
Conform Legii nr.61/1993, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.1.(1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
(2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
  (3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
  (4) Tinerii prevăzuţi la alin. (3) care repetă anul şcolar nu beneficiază de alocaţie de stat, cu excepţia celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical."

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poti afla raspunsul chiar de la ei de la scoală, intrebi la secretariat, doamnele acelea o sa i ti spună dacă te mai încadrezi ca si varsta pentru a primii in continuare alocatia sau nu.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Alocatia o primesti pana cand termini cele 12 clase. Iei o adeverinta cum ca esti inca elev de la secretariat si apoi faci o cerere la Agentia pentru protectie sociala.

Răspuns utilizator avertizat
| ESA1899 explică:

Vă mulțumesc frumos.din păcate nu vă pot oferi la toți o fundă, sper că mulțumirile sunt îndeajuns.

| Magistratul a răspuns:

Primesti,trebuie sa duci o adeverinta sau o copie dupa buletin la secretariat, primesti pana termini liceul

| boticderățușcă a răspuns:

Da primesti alocatie. Primesti o adeverinta de la liceu si o duci la posta si ei iti dau alocatia pana la sf clasei a12a