| Aalexander a întrebat:

Salut.
Daca intru in bac cu o camasa cu patratele mari cam cat juma de deget si-n fiecare patratel e scris de mana( 123215614235) de culori diferite are ceva? Adica or sa comenteze aia? Adica nu e nicio problema in asta? sa nu para semn, sau vreun cod sau nu stiu ce...big grin
Acum ceva timp cand mergeam la tara cu prietena mea si stateam ceva zile asta faceam pentru a ne umple timpul. sunt impreuna cu ea de 6 ani si camasa aia mi a purtat mereu norocbig grin

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu intra in atributiile comisiei de bacalaureat din centrul de examen sa interzica accesul candidatilor cu vestimentatie extravaganta/excentrica--- te poti imbraca cum doresti!
Art. 24 din Metodologia organizarii si desfasurarii examenului de bacalaureat arata cum se procedeaza la accesul candidatilor in centrul de examen :

"Art.24 Accesul candidatilor în centrul de examen
(1) Accesul candidatilor în centrul de examen la probele scrise se face în intervalul 7:30 - 8:30.
(2) Presedintele comisiei din centrul de examen desemneaza o comisie de control, formata din minimum doua cadre didactice (dintre asistenti sau membrii comisiei) si personalul de paza de la intrarea în centrul de examen.
(3) La accesul candidatilor în centrul de examen se procedeaza astfel:
- un cadru didactic si un membru al personalului de paza solicita la intrarea fiecarui candidat prezentarea actului de identitate, si verifica daca fotografiile corespund;
- candidatii sunt îndrumati spre zona din centrul de examen unde se gasesc salile de examen;
- candidatii sunt atentionati sa citeasca extrasele din Metodologie afisate pe usa salii de examen si sa nu stationeze pe holuri mai mult de 5-7 minute;
- candidatii care au materiale/obiecte nepermise în sala de examen sunt îndrumati spre sala de depozitare a acestora.
(4) Candidatul care are asupra sa materiale nepermise în sala de examen (telefoane mobile, culegeri, manuale, notite, însemnari etc., precum si orice mijloace electronice de calcul sau de comunicare, poseta/geanta etc.) va primi o punga/plic în care sa le introduca, împreuna cu o declaraţie tip în care se menţioneaza numele şi prenumele şi obiectele personale care vor fi depozitate si va fi îndrumat de catre un membru al echipei de control spre sala de depozitare a obiectelor personale.
(5) Sala de depozitare a obiectelor personale se va afla cât mai aproape de intrarea în centrul de examen si va fi supravegheata de o persoana dintre asistenti, desemnata de comisia de examen.
(6) Dupa ce au trecut de punctul de legitimare si de cel de depozitare a obiectelor personale (nepermise în sala de examen), candidatii se deplaseaza spre sala de examen, unde sunt repartizati conform tabelelor afisate pe usi."--- vezi sursa :http://www.moisilbrasov.ro/......http?/coal

| Aalexander explică (pentru alessia5158):

(4) Candidatul care are asupra sa materiale nepermise în sala de examen (telefoane mobile, culegeri, manuale, notite, însemnari etc.,

Pai spune clar aici: " are asupra sa materiale nepermise-> notite, insemnari."
Asupra inseamna si pe; 1252\253\12\66613\ poate fi considerat semn. Prin urmare am pe camasa adica deasupra, semnul asta adica 152135. Deci conform regulamentului n am voie sa intru cu camasa in examen ci s o las nu stiu unde si sa stau in tricou. E corect?

| alessia5158 a răspuns (pentru Aalexander):

Daca ai fixul cum ca acea camasa iti va purta noroc, ia-o! In caz ca li se va parea un obiect "suspect", o vei preda pentru depozitare --- ceea ce nu cred ca se va intampla!
Bafta la bac!

| Radu284 a răspuns:

Tu esti troll? Numai intrebari din astea pui, daca e OK cu camasa la bac, daca e Ok sa ai tatuaje, maine o sa intrebi daca e OK sa ai unghii sau sprancene sau ciorapi.

| Aalexander explică:

Pf am gasit asta intr un ordin cu privire la bac:
(3) Se interzice candidaţilor la examenul de bacalaureat să aibă în sălile de examen asupra lor, în
obiectele de îmbrăcăminte sau încălțăminte, în penare și altele asemenea sau în băncile în care sunt
așezați în sălile de examen, orice fel de lucrări: manuale, cărți, dicţionare, culegeri, formulare,
memoratoare, notiţe, însemnări, rezumate, ciorne sau lucrări ale altor candidați etc., care ar putea fi
utilizate pentru rezolvarea subiectelor.
sursa: http://subiecte2014.edu.ro/2014/bacalaureat/legislatie/ORDIN_BAC_2014.pdf

Prin urmare cred ca n am voie sa mi iau camasa aia nu? doar daca nu le zic ca se precizeaza sa nu am "în
obiectele de îmbrăcăminte" ci nu Pe. ce ziceti?:D