| Myrcea22 a întrebat:

Salut de ceva vreme sunt sunat si amenintat de pe diferite numere, seara in special..ca ma omoara, ca nu mai ies din cartier, ca imi invineteste ochii etc, ca stie unde stau si intra peste mine..am numerele blocate dar le am
Intrebarea mea este : daca nu am inregistrat nimic nimic dar am apelurile ajuta? Se pot asuclta apelurile?
Ei nu sunt minori si nici eu
In ce consta o plangere..trebuie platita vreo taxa sau ceva? Sunt tanar fara bani.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere penala pentru infractiunea de amenintare, daca ai dovezi.
Apelurile pot auta doar sa dovedesti ca ai fost sunat, convorbirile nu se inregistreaza fara mandat de la un judecator. Procurorul poate solicita mandatul de ascultare doar dupa inceperea urmaririi penale.

| Donsavas a răspuns:

Plângerea se face pe timp de zi, în scris, doar la secția de politie. Costa doar timp. Apelurile pot fi ascultate cu acordul tău, în cazul ăsta. Poți înregistra apelurile cu call recorder sau alta aplicație și sa arăți de la început probele. Iarăși, ai face bine sa răspunzi și sa discuți cu persoana respectiva pentru a afla dacă te cunoaște și dacă vorbește serios și e conștient de ceea ce face. Asa, vei afla mai multe detalii despre ea pentru a o putea indetifica politia mai repede. Fii precaut când ieși din casa, dar nu sta cu grija atâta timp cât anunți politia! Probabil ca va înceta sa te hărțuiască și se va rezuma doar la amenințare și toate astea se vor sfârși bine pentru tine.

| WaterDrop a răspuns:

Nu te costa nimic, poate doar putin orgoliu. Daca nu te vezi in stare sa te duci sa ti se invineteasca putin ochii, insa nu fara a provoca si tu ceva pagube, atunci apeleaza cu incredere la politie care insa nu vor putea face prea multe pana nu ti se intampla ceva fizic.Ideal ar fi insa sa te aperi singur pentru ca vorbim de durere versus esec, din care doar unul este temporar, iar pe viitor mai multa grija in ce te bagi.

| Blastphemy a răspuns:

1.Din moment ce știi că nu ai greșit cu nimic nimănui și nu-ți trece prin cap de unde până unde amenințările astea, probabil cineva îți face vreo farsă.
2. Ai încercat să-i spui de ce te amenință? Care-i cauza și e vrea de la tine?
3. Ameninţarea reprezintă fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere.
Aceasta se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
Vezi și aici: http://www.cugetliber.ro/......are-211012

| untaken a răspuns:

Daca stii ca nu ai probleme cu nimeni asta inseamna ca cineva isi bate joc de tine. Schimba-ti numarul si nu-l mai da oricui. Daca stii ca ai facut probleme cuiva, inseamna ca stii de unde ar putea veni amenintarile. Nu-i asa greu, doar nu vine mafia dupa tine!

| Myrcea22 explică:

Cunosc persoanele, nu personal dar le stiu asa la fata.

| Alexssd12sfd a răspuns:

Frate dacă era ceva serios intrau de mult peste tine în casa. Este o gluma proastă.Şi plangerea nu costă nimic

| xdDany a răspuns:

1.In primul rand, salveaza numerele de telefon de la care ai primit amenintari(si cele cu sub-forma de "numar privat" politia are o anumita procedura prin care se poate demasca numerele de telefon "numar privat"
2.Nu,nu te costa nimic, dar trebuie dovezile necesare si cat mai multe se poate, ca daca nu:politia poate sa aia aceasta hartuire sub-forma unei baze/farse/pacaleala.
3.Nu incerca sa ameninti si tu cum fac ei(ex:te omor eu pana ma omori tu)daca faci astfel de lucru, ei/el o sa faca si el la randul lor/lui o plangere si ghici tot pentru hartuire, chestia asta se numeste "cuvantul tau contra cuvantului lor/lui)asa ca mai bine il lasi sa vorbeasca.
4.Infractiunea asta se numeste "hartuire"si sa pedepsete conform legii adica: dosar penal/amenda(10.000 de lei pana la 20.000 de lei)
5. Daca sunt periculosi/periculos nu incerca sa faci TU nimic pentru ca nu o sa faci nimic, ba chiar o sa faci mai mult rau, si dupa o sa ti sa aplice o sanctiune conform legii adica "violenta, hartuire(ti-am mai spus), injurii la adresa lui" si poate o sa pici TU de vina pentru chestia asta.
6. Daca ai putea sa iti amintesti cateva lucruri, adica daca ai fost certat cu un om sau cu altcineva, sau poti sa inregistrezi cat mai multe convorbirii intre voi sa poti aduna cat mai multe dovezi.

Sper ca te-am ajutat