| anonim_4396 a întrebat:

Salut, este cineva care a primit muncind in Olanda mai multi bani in asigurarea de sanatate si nu i-a returnat? Mentionez ca momentan eu n-am primit banii pe card, dar am primit decizie sa ii dau inapoilaughing ce ar putea sa se intample daca ii primesc si nu ii returnez?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi dat in judecata, obtin hotararea de obligare la plata si apoi, daca tot nu-i dai de bunavoie, poti fi executat silit.
Vei plati mai mult, la datorie se vor adauga penalitati sau majorari de intarziere, cheltuieli de judecata si de executare.
Si o sa razi cam stramb atunci.

| wope a răspuns (pentru Ioandelasal):

Problema e ca eu nu am primit niciun ban, dar am primit foi conform carora sa dau banii inapoi. Inapoi o sa ii dau, dar era vorba de legile de acolo pentru ca ft multe persoane nu ii mai returneaza

| Ioandelasal a răspuns (pentru wope):

Hai ca mai bagat in ceata!
Spui ca n-ai primit nici un ban dar ai primit acte ca trebuie sa restitui ceea ce n-ai primit. Mai mult, spui va vei restitui ceva ce n-ai primit!
Daca n-ai primit nimic, nimic nu trebuie sa restitui.

| wope a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai ca sa beneficiezi de banii respectivi, trebuie sa trimiti prin posta niste acte. Eu le am trimis si mi s-a spus ca a fost o eroare si sa trimit din nou. Acum am retrimis si astept sa imi fie acceptat IBAN ul pentru a i putea primi. Oamenii nu si au batut mult capul sa se uite daca intr adevar s au trimis catre minelaughing au trecut la fapte

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Toeslagurile se acorda anticipat si se constata daca aveai sau nu dreptul la ele abia in aprilie din anul urmator.