| Kevinn2000 a întrebat:

Salut.
Este legal să iau un câine de pe stradă acasă?
Mi s-a întâmplat să văd câini pe stradă de care mă atașasem și îi voiam, dar nu aveam cum în acele momente.
Întreb asta în caz că se mai întâmplă asta, aș vrea să iau unul, în același timp să-l ajut, să aibă și el stăpân.
Cred că nu ar avea de ce să fie ilegal, aștept răspunsuri...

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca n-are lesa poti sa-l iei ca nu are stapan, problema e sa accepte parintii + vaccinarile necesare la veterinar

| Kevinn2000 explică (pentru mgtow):

Despre voia părinților este vorba?
Nu sunt copil, iar dacă nu îmi dădeau voie, nu mai puneam întrebarea.
Știu cum să îngrijesc un câine, dar mersi pentru că ești preventiv, totuși.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un căine fără stăpân depe stradă nu poate fi revendicat de nimeni. Astfel nu calci niic o lege.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc pentru răspuns.
Eram aproape sigur că nu e ilegal.

| Bizon95 a răspuns:

Daca nu are zgarda cu medalion pe care sa scrie stapanul
SI
nu are nici cip (poti sa verifici asta la veterinar)
atunci nu are stapan
oricum trebuie sa il vaccinezi si sa ii pui cip
MULT MAI MULTE stie veterinarul, la care oricum ajungi (cum am spus mai sus, macar de cip trebuie sa il cauti)

daca are stapan, poate il cauta si il vrea inapoi, poate ca nu si l-a abandonat, insa trebuie sa verifici inainte, poate te trezesti cu vreun proces

| Kevinn2000 explică (pentru Bizon95):

Îmi pot da seama când un câine nu are stăpân, în majoritatea cazurilor.
Adică, de câteva ori am văzut niște câini pe care aș fii vrut să-i am eu, care arătau într-un hal... Mi se făcuse milă de ei, dar nu aveam cum să-i ajut.
Se vedea clar că nu au stăpân.
Dacă văd un câine bine îngrijit, normal că nu m-aș gândi să îl iau eu, este clar că are stăpân sau că o duce bine.

| Bizon95 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Inteleg, chestia e ca mai bine iei un caine de la un adapost de animale
pe care ti-l alegi
si care e proabil sa fie deja cu cip, sterilizat, deparazitat si verficat la sanatate, decat sa alergi tu dupa toate astea

| Kevinn2000 explică (pentru Bizon95):

Ziceam doar așa în caz că mi se mai întâmplă.
Cel de pe stradă nu prea are ce mânca, măcar cei de la adăposturi mănâncă cât de cât.
( La unele adăposturi e dezastru, din păcate ).

| Kevinn2000 explică (pentru Bizon95):

Și mulțumesc pentru sfat, cu siguranță o să iau un câine de la adăpost, dacă nu o să mi se întâmple să văd unul pe stradă.
Și nu pentru că nu vreau să dau bani, ci pentru a scăpa un suflet sau mai multe din suferință.
Aș vrea să nu se mai cumpere deloc din magazine animale de genul, cele de la adăpost așteaptă un stăpân... Dacă nu s-ar mai cumpăra, nu s-ar mai vinde deloc, iar multe animale vor fi mai fericite. happy
Cam greu de realizat așa ceva.

| Bizon95 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Succes!winking

| RobertMoon a răspuns:

Nu ai voie sa iei un câine care are stăpân, daca găsești un lucru nu înseamnă că trebuie să ți-l însușești, de exemplu daca găsești un telefon sau ceva de genul nu ai voie sa îl păstrezi deoarece riști amenda sau chiar închisoare dacă reușește stăpânul și poliția sa dea de tine, nu uita: pe străzi sau in anumite locuri pot exista camere puse de primărie nesemnalate, deci nu merita sa riștiwinking

| RobertMoon a răspuns (pentru RobertMoon):

Edit: acum am văzut că câinele de care spuneai nu are stăpân, așa nu-i nicio problemă chiar îi faci un bine, scuze de confuzie laughing măcar acum știi ce se întâmplă dacă câinele are stăpân eventual

| Kevinn2000 explică (pentru RobertMoon):

Știam înainte să zici tu care sunt consecințele furtului unui câine sau telefon. laughing
Dar mersi.

| funnymind a răspuns:

Nu exista vreo lege care să interzică tipul ăsta de adopție. Așa că, profită din plin și asigură un trai bun unui animal necăjit, dacă ești sigur că te tine buzunarul.
Atenție! De obicei, animalele străzii nu prea se pot acomoda la un trai dus în spații mici. Musai sa stai la casă. De asemenea, gândește bine înainte. Un animal de companie nu este o păpușă. Succes!

| Kevinn2000 explică (pentru funnymind):

Mulțumesc pentru că îți faci griji pentru un suflet pe care l-aș putea adopta. happy
Stau la apartament momentan, dar în viitorul apropiat, părinții mei se vor muta la casă, deci acolo îl voi ține. O să trec des pe acolo, este la 2km distanță de mine casa.
Va fi un membru al familiei, nu-l voi trata ca pe o păpușă.
Mersi din nou pentru răspunsul tău.

| funnymind a răspuns (pentru Kevinn2000):

E bine. Mă bucur că ai suflet bun.