| Zbant123 a întrebat:

Salut.
În luna aprilie a acestui an, am lovit un panou electric și am plecat de acolo si m-a sunat poliția și a doua zi m-am prezentat la ei și m-au întrebat dacă am lovit eu panoul ăla, și am zis că da, de ce să mint sau etc, am semnat niște hârtii și am plecat.
Și sunt câteva luni bune de atunci și nu mi-a venit încă nici o amendă și nu știu ce să fac, nu vreau să am probleme vreau să o plătesc dar în rate, amenda.
Dați-mi niște sfaturi vă rog frumos, ce să fac și cum să fac să fie bine.
Dau funda

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de sti daca au inceput sau nu urmarirea penala, depinde daca ai cauzat sau nu stricaciuni la acel panou.
Intereseaza-te la politie, doar ei iti pot spune ce au facut sau vor face. In orice caz nu este vorba de o contraventie, te-ar fi amendat pana acum.

| Zbant123 explică (pentru Ioandelasal):

Păi, panoul nu a fost pus la pământ, m-am izbit în el când dădeam cu spatele, și a fost un pic lăsat pe o parte, atâta tot

| Ioandelasal a răspuns (pentru Zbant123):

Daca este asa atunci este posibil sa nu fii urmarit penal pentru distrugere.
In orice caz, asa cum ti-am spus, doar la politie afli exact, noi putem face doar ipoteze.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai rabdare! Va veni cu intarziere amenda si plata panoului.
Din cauza covidului multe au fost amanate, dar cineva trebuie sa plateasca panoul.

| Zbant123 explică (pentru Violleta2022):

Da știu, doar că na, nu vreau să am probleme la vamă acum când plec în țară, de asta vreau să rezolv

| Violleta2022 a răspuns (pentru Zbant123):

Mergi la Finante si vezi daca ai ceva neplatit pe numele tau.
Daca din greseala amenda nu a ajuns la tine, sau s-a pierdut pe la posta, cei de la Fisc te au in evidenta cu ea si asa poti stii daca ai ceva de plata sau nu.

| zilog a răspuns:

Să taci din gură și să aștepți sa treacă timpul pentru că e mai bine așa
pentru că FAPTELE SE ȘI PRESCRIU

De exemplu am înțeles că în Israel se prescriu cel mai repede faptele
indiferent ce ai făcut cred că șî dacă ai omorât pe cienva
si au trecut 3 ani gata ești ca și scăpat

așa că si în România cam toate faptele se prescriu cam in 90zile
din astea ca ai spart un geam
ca ai lovit
ca ai injurat

eu am injurat un director de fabrica si sa prescris fapta

am asteptat 90 zile sa vad ce se intampla
am vorbit cu un avocat
si mi-a spus ca daca nu a depus plangere penala in 90 zile ca l-am injurat gata am scapat

| hacktek a răspuns:

În primul rând, după accident ar fi trebuit să mergi la cel mai apropiat post de poliţie şi să raportezi acest lucru.
Acum vei fi acuzat de părăsire a locului accidentului.
Acolo s-au produs nişte daune care vor fi plătite de firma la care aveai asigurare RCA. Dacă vei scăpa cu amendă este bine, amenda nu trebuie plătită pe loc. Aşteaptă-te la un dosar penal, cu rezolvare în vreo doi ani.

| GeorgeCNT a răspuns:

Odată ce n-ai primit nimic înseamnă că nu teau sancționat este un panou nu aveau ce amenda să îți de-a

| Zbant123 explică (pentru GeorgeCNT):

Da, dar ee chestia că am plecat de acolo, și m-am prezentat a două zii la poliție, pentru că m-au sunat și că mă caută, și am fost am semnat niște hârtii și gata, asta a fost acum nu știu și sunt foarte îngrijorat

| GeorgeCNT a răspuns (pentru Zbant123):

Nu mai de ce nu îți fa nici o problema de ce nu te duci la secția de poliție și să întrebi dacă ai de platit vreo amenda pe numele tau așa scapi de frici