| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu pe cati dintre voi va intereseaza pe aici politica externa, dar vreau sa dezbatem urmatorul subiect. M-am tot documentat, am citit articole de presa, ma trec fiorii. Cum credeti ca o sa fie lumea, SUA cu Donald Trump... presedinte? Eu ma gândesc cu groaza ce o sa fie si mai ales pentru Romania. Mi-e teama de 5 lucruri :
1. Romania o sa fie o tara foarte vulnerabila fata de Rusia si alte atacuri, deoarece nu ne putem plati apararea, fortele NATO se vor retrage!
2. O sa fim iar ai rusilor, la mana Rusiei ca inainte de 1989
3. Romanii si altii nu vor mai avea ce cauta in S.U.A, se vor opri orice fel de relatii romano-americane
4. Cine ne va mai apara?
5. O sa fie dezastru! America din tara democrata se va transforma in una extremista. Donald Trump este un ultra extremist, de genu Vadim si altii

Sper ca aceste previziuni apocaliptice sa nu se adevereasca vreodata. Nu vreau comunism, ocupatie rusa!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este atat de negru dracul, cum il fac unii.
Sa ne reamintim ca SUA este o democratie si ca, la fel ca la noi, presedintele nu are puteri nelimitate (desi mai multe ca presedintele nostru, avand si atributiile unui prim-ministru). Mai exista puterea legislativa si aceasta are atributiile si puterea de a limita puterea presedintelui. Si SUA isi va respecta, in totalitate sau in cea mai mare parte angajamentele si tratatele incheiate, asa ca nu o sa fie dezastrul de care pomenesti.
Si apoi eu nu cred ca Trump o sa ajunga presedinte, mai repede o sa ajunga H. Clinton, este timpul ca si o femeie sa ajunga presedinte.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Sper sa fie asa cum zici.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca esti la curent cu stirile, la rusi nu mai e comunism.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

CE?! Si ce e in Rusia? Democratie, capitalism? E un comunism cu masca democratiei, dar nici asta nu suna bine. Nu am auzit pe nimeni sa zica ca Rusia e democrata. E un comunism putin mai bland, dar tot cu aceleasi idei, convingeri si doctrina. Da-mi niste argumente ca Rusia nu e comunista prin ceea ce face!
Eu iti voi da argumente ca e comunista
1. Multi opozanti ai regimului de la Kremlin si ziaristi sunt la inchisoare, sau in arest la domiciliu
2. Rusia ataca si continua sa atace statele vecine. Cazul Ucraina si poate urmeaza si altele
3. Rusia ataca pana acum indirect, in ultimele zile a amenintat Romania
4. Sustine regimul din Siria
5. Drepturile si libertatile cetatenilor nu sunt respectate
6. Se bucura de necazurile si suferintele statelor democratice si ale Occidentului
7. Putin vrea sa refaca Imperiul Rus

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa nu mai vorbim de alegeri... un presedinte ca Putin la conducere din 2000 parca... ciudat! Bine, a fost si Medvedev o perioada, dar e clar cine conducea.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai dictator a fost si Pinochet, dar nu era comunist.