| costinvlad a întrebat:

Permis port arma cum se obține? Adică ce persoane îl pot obține? Am 18 ani.

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Nu orice persoana fizica sau juridică are dreptul de port arma!

3 răspunsuri:
| QElenaBoghiu a răspuns:

Este grav sa detii ilegal arma chiar si peste 18 ani.
nu degeaba iti cer sa iti faci teste medicale si psihologice. si te asigur ca la varsta ta nu vei trece de cel psihologic. pentru ca se face la sange. Nu orice meltean are voie sa poarte arma. permisul de port arma este pentru autoaparare. orice arma letala, cu cartus cu cap metalic, este ilegala cu exceptia cadrelor militare.
Orice tragere cu arma cu exceptia tragerii in poligon, iti aduce o vizita de curtoazie a politiei, si te asigur ca nu o sa vina sa te intrebe de bine.
posesia ilegala de arma, munitie sau utilizare a orcarui tip de arma se pedepseste cu intre 2 si 8 ani de inchisoare.
la arme neletale pedeapsa este 6 luni- 3ani
la armele militare pedeapsa e 3-10 ani.

| costinvlad explică (pentru QElenaBoghiu):

Dar permis port arma? Ca sa port legal?