| Redwolf5g a întrebat:

Salut, poți să-ți faci cartea de identitate pentru 18 ani după ce a expirat? Sau trebuie neapărat înainte să expire să-l faci?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea (OUG 97/2005, republicata în 2011, cu md. si compl. ulterioare) prevede ca trebuie sa depui actele cu cel putin 15 zile anterior expirarii valabilitatii.
Daca expira pe durata starii de urgenta (in care suntem si acum) atunci se prelungeste valabilitatea pe toata durata acesteia si inca 90 de zile dupa incetarea starii de urgenta.