| ArisTOTelx a întrebat:

Salut, scuzati-ma daca am gresit categoria!
In data de 29.04.21 mi-a scris un barbat cunoscut ce-i drept cica am fi verisori indepartati si cerandu-mi o casca de motocicleta de a mea sa ii dea unei fete sa se plimbe cu motocicleta.
Cand a ajuns la mine mi le-a cerut pe amandoua una de XL si una de XS.
Din data de 29.07.21 (dupa 3 luni) am inceput sa-i scriu pentru castile mele sa mi le dea inapoi, nu imi dadea nici seen pe mess pe ce ii mai scriam eu dupa am inceput sa-l sun, pe la inceput imi raspundea acum dupa atata timp trebuie sa-l sun de ATENTIE minim 3-4 ori una dupa alta ca sa-mi raspunda dupa ma ia cu d-astea ca nu era la telefon si abureli ieftine. Si la sfarsit de apel imi spune sa-l sun si maine ca sa imi spuna cam in ce zi mi le-ar putea aduce sau le pune pe taxiu, a doua zi cand il sun nu-mi raspunde nici daca il sun de 10 ori.
Dupa 2-3 zile iar imi raspunde la apel si tot asa face, sa-l sun maine ca sa stie cum sa faca si face tot asa.
Acum nici la mesaje apeluri nu raspunde, dau si 7-8 apeluri una dupa alta, ore diferite dimineata/dupa masa/seara pe la 8-9, sunt momente cand imi inchide instant si poate ma gandesc ca vb cu altcineva si o sa ma sune el, proasta gandire.

----
Acum intrebarea este : CE POT FACE IN SITUATIA DATA?
Abuzul fizic l-as pune pe ultimul loc pentru ca primul loc as pune politia, m-ar ajuta cumva chestia asta? Singurele dovezi le am mesajele unde mi-a scris el mie ca are nevoie de o casca si mna pana la urma i le-am dat pe amandoua ca zicea ca poate o sa aiba nevoie.
Si a doua dovada ar fi apelurile cand mi-a raspuns si cand nu, eventual as înregistra odata ca dovada sa se auda ca o sa mi le dea el in caz daca ar fi sa il dau la politie, deci pana la urma m-ar ajuta politia in legatura cu problema asta? Mentionez castile au valoare de aproximativ 60-100€.
Multumesc si doresc multa seriozitate!
Multa sanatate, pace si iubire tuturor celor care citesc aceste randuri, din pacate, delicate.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-i faci plangere penala pentru abuz de incredere, conform Codului penal, citez:
"ART. 238. Abuzul de încredere
  (1) Însuşirea, dispunerea sau folosirea, pe nedrept, a unui bun mobil al altuia, de către cel căruia i-a fost încredinţat în baza unui titlu şi cu un anumit scop, ori refuzul de a-l restitui se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Fa plangerea cat mai repede, de altfel aceasta trebuia facuta in maximum 3 luni de la data cand trebuia sa-ti restituie.
Prezinti toate probele pe care le ai si sa speri ca politia va da urmare plangerii tale in timp cat mai scurt.
Inainte de a face plangere este bine sa incerci restituirea de bunavoie, dandu-i un termen scurt de maximum 5 zile, spunandu-i expres ca daca nu le restituie o sa-i faci plangere penala pentru infractiunea indicata.

| ArisTOTelx explică (pentru Ioandelasal):

Ideea e ca au trecut deja 3 luni, nu stiu daca ma va ajuta scuza la politie ca eu am avut sperante sa mi le dea spunand ca o sa mi le dea a doua zi sau in weekend,
Si nu o sa-l mai avertizez atat timp cat ultima data cand l-am chiar voiam sa-i spun de chestia asta ca o sa ii fac o plangere si el mi-a dat pe ocupat

| Ioandelasal a răspuns (pentru ArisTOTelx):

In acest caz este bine sa le soliciti printr-o scrisoare recomandata cu confirmare de primire, cele 3 luni se vor socoti de la data scrisorii. Sa pastrezi si tu un exemplar al scrisorii si recipisa de la posta.

| ArisTOTelx explică (pentru Ioandelasal):

L-am sunat pe om chiar acum de 3 ori, la primul apel nu mi-a raspuns, iar acum l-am sunat de doua ori una dupa alta si mi-a inchis cum intra apelul.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Reclamatie la Politie daca ai datele lui reale.

| mi25 a răspuns:

Trimite-i un mesaj in care ii spui ca ai inregistrat ultimele convorbiri si ca daca timp de... nu-ti aduce castile ii faci reclamatie la politie.
Daca nici asa nu ti le aduce faci plangere la politie pentru inselaciune.

| mi25 a răspuns:

Cea mai sustinuta somatie ar fi cea facuta printr-un executor judecatoresc. El sa-ti plateasca si cheltuielile de executare.