| BuLaNNNeL a întrebat:

Salut, tocmai am primit un mesaj de la Top Factoring care spune cam asa: "Pentru a evita consecintele legale generate de neplata debitului restant RCS-RDS, reveniti cu o decizie finala de plata la 021.306.78.08! Top Factoring"
Ideea este ca n-am niciun abonament/contract cu RCS/RDS, dar totusi ăștia au numărul meu, de unde și cum nu stiu.
Eu am internet la un provider local. Care-i treaba cu ei? Sa-i sun sau?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la o caserie RCS-RDS cu acel mesaj primit si roaga-le sa cauta in baza de date numarul tau.
Daca-l gasesc, atunci se poate clarifica situatia.
Daca nu, depune o sesizare scrisa (2 exemplare, din care unul iti ramane cu numarul de inregistrare! ) la RCS-RDS, solicitand clarificarea situatiei.
Ei vor face demersurile legale necesare, eventual plangere pentru hartuirea ta, in numele lor.

| BuLaNNNeL explică (pentru Bula):

Atât tam-tam pentru ce? Am ceva de câștigat din partea celor de la RDS sau TopFactoring pentru ca au comis o greseala? Nu sunt genul care sa faca rau sau sa ma pun acum pe drumuri, am incercat sa-i sun si nu merge. Dacă vor să discute ma caută, dar mi-e greu sa cred ca s-a folosit cineva de identitatea mea si numărul de telefon mai ales cand inchei/semnezi contracte. Probabil o greseala cum a spus si danyel.

| Bula a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Eu ma referam la cazul daca te vor mai contacta din nou.

| RAY a răspuns:

Poate e ceva fake, dar ai avut contract vreodata la rds? numarul tau la folosit poate cineva

| BuLaNNNeL explică (pentru RAY):

Am incercat sa apelez acel numar, nu merge.
Nu, n-am avut. Ciudat, cartela cu numarul am cumparat-o acum 2 saptamani sau 3, cum ar putea cineva sa-mi foloseasca numarul?

| dannyel86 a răspuns:

E foarte posibil sa fie o greseala. Fie cineva a introdus gresit in baza de date un numar de telefon (care, schimband o cifra, a ajuns sa fie numarul tau), fie altcineva s-a folosit de numarul tau ca date de contact.
Atat timp cat nu ai contracte incheiate cu Rcs-Rds sau cu Top Factoring, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji.
Vei lua masuri in momentul in care vei fi apelat sau vei primi notificari scrise, si atunci e normal sa lamuresti situatia.

| BuLaNNNeL explică (pentru dannyel86):

Sa se fi folosit cineva de numărul meu nu prea cred ca e posibil (doar sa-l fi dat la plesneala), numărul e nou, cartela fiind cumpărată acum vreo 2 sau 3 saptamani. Probabil au gresit sau le-a fost dat un număr fals (care se dovedește a fi numărul meu laughing ). Am incercat sa-i sun si nu merge. De top factoring ăștia n-am auzit, acum am cautat sa vad cine sunt si ce vor, n-am nimic încheiat cu ei. Si nici cu RDS.

| xerxes1 a răspuns:

Sora mea foloseste o cartela noua de fiecare data cand vine in concediu in Romania. Acum daca apelez oricare din nr respective raspunde altcineva.Ideea este ca numerele care nu au activitate sunt reciclate.

| xSega a răspuns:

Asta e o metodă de escrocherie care se practică de ceva timp