| nllbia99 a întrebat:

Am o intrebare: doi prieteni care sunt thailandezi și lucrează în Germania de foarte mulți ani, m-au întrebat dacă ar putea sa dea de permis în România pentru categoria B (in Botoșani-Suceava) este posibil asa ceva? Dacă da ma puteți ajuta cu niște sfaturi?
Dacă am greșit categoria scuzați-mă!
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot obtine permisul in Romania doar daca fac studii sau stau aici de cel putin 6 luni.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art. 23^1. - (1) Persoanele cu domiciliul sau reşedinţa în România ori care dovedesc că se află la studii în România pentru o perioadă de cel puţin 6 luni pot solicita obţinerea permisului de conducere autorităţilor competente să le examineze.
(2) Dovada existenţei uneia dintre situaţiile prevăzute la alin. (1) se face cu documentele prevăzute de actele normative care reglementează domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români, libera circulaţie pe teritoriul României a cetăţenilor statelor membre ale Uniunii Europene sau regimul străinilor în România, după caz."

| MihaelaDart a răspuns:

Dacă locuiesc și muncesc în Germania de foarte mulți ani, de ce nu își fac școala de șoferi acolo?! Din cate am auzit la nemți se ia mai ușor permisul, este mult mai ușor examenul, in schimb preturile sunt mai mari între 1500-3000 euro depinzând de fiecare regiune a țării.

| Țoglă a răspuns:

Se poate, sunt ceva informații despre asta pe scoalarutiera.ro

| AlecuAlex a răspuns:

Cred ca da adica mai mult ca sigur dar de ce nu se duc sa intrebe?