| Shizuo a întrebat:

cunosc un tip de 15 ani pe care l-a prins recent politia cu iarba la el exact dupa ce o cumparase. Nu am mai auzit nimic de el in ultima vreme, ce ar putea pati?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu pateste mare lucru. Daca se constata ca a avut discernamant atunci, de regula, se aplica o masura educativa neprivativa de libertate. In anumite conditii masura educativa poate fi si privativa de libertate, daca este recidivist, conform Codului penal, citez:
"ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta  cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită  este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie."

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Il gasesti la Tichilesti.La centrul de reeducare pentru minori.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Mandatul de arest preventiv la minori e pe 15 zile, nu 29 ca la oamenii seriosi. Daca inca e retinut, inseamna ca trafica si el ceva... si acuma-l tortureaza ca sa divulge informatiile necesare pentru aplicarea legii. In cel mai rau caz, va fi decapitat fara notificare prealabila.

| Shizuo explică (pentru Lucian_Magnus_1980):

El e un client fidel, daca stii la ce ma refer. Avea mai mult ca sigur peste 3grame

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns (pentru Shizuo):

L-a turnat dealerul. Acuma va sta o vreme sa-si faca armata, dar in final nu va pati nimic traumatic. Va lua cu suspendare. Daca-l tin la conserva, inseamna ca ei stiu ca au cu ce sa-l stoarca... de niste informatii sa-si faca tablagii norma.

| Shizuo explică (pentru Lucian_Magnus_1980):

Nu l-a turnat. Erau niste politisti prin zona(nu aveau uniforma) si din greseala l-au vazut cand termina tranzactia, l-au urmarit, l-au luat. Atat stiu.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns (pentru Shizuo):

Daca nu are prea multi scheletzi in dulap, iese in vreo 3 luni si se judeca in libertate, si ia o suspendare. Pentru economie ar fi bine sa nu-si angajeze avocat si s-o lase pe declaratii.