| Madalin2004 a întrebat:

Salut,TPU!
Urmeaza sa dau sala la examenul auto categoria B
Si nu stiu ce sa fac...
Am citit toata cartea aia, fac chestionare si nu fac mai mult de 22/23, in cele mai bune cazuri 24

Nu stiu ce sa fac,ca sa invat mai bine
Am fc mediul de invatare, am citit legislatia, cartea am citit-o

Am si emotii sa nu pic...
Greșesc mult la intrebarile acelea cu mai multe variante de raspuns...
Ce sa fac ca sa fiu cat mai bun la chestionare?

5 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Inainte de a face chestionare trebuie sa studiezi - nu sa o citesti - legislatia. Asta inseamna ca trebuie sa intelegi ceea ce spune. Doar dupa ce iti insusesti legislatia in mod logic, poti face chestionare. Cand faci chestionarele, iei intrebarea gresita si verifici in legislatie ce este gresit, de ce ai gresit, ce ai gresit. Nu trebuie sa te rezumi la a vedea care intrebare este gresita.
Atentie, intrebarile de la examen au diferente fata de cele dupa care se studiaza, de cele mai multe ori mici chichite. De aceea intrebarile la examen trebuie citite cu atentie si intelese.

| Foci a răspuns (pentru mi25):

Ma nene laughing)))) toata lumea face de pe acelasi site, eu am luat din prima atat la masina cat si la motocicleta lucrand strict chestionarele alea laughing))) daca nu stapaneam ceva, invatam TOT DE PE SITE UL ALA. nu mai veniti cu sfaturi d astea invechite care iti consuma timp degeaba.

| mi25 a răspuns (pentru Foci):

Am zis eu sa nu invete de pe site? Dar depinde ce si cum invata.
In plus, cu o floare nu se face primavara. Nu cred ca stapanesti metodologia invatarii, sa-mi dai lectii.
Foarte multi candidati cad la examenul teoretic auto deoarece invata empiric, bazandu-se doar pe chestionare.
Stii care-i culmea metodologiei? Sa inveti pe altii ceea ce nu stii?

| RosaliaOriginala a răspuns:

Sunt exact in aceași situatie

| Foci a răspuns:

Https://www.scoalarutiera.ro/ Fa chestionare pe site ul asta si fa le pana treci de 22. Poti sa facu acelasi chestionar de 2-3 ori, pana memorezi raspunsurile. Sunt exact aceleasi intrebari ca la sala. Succes.