| bizo95 a întrebat:

Salut tuturor vecina mea care are curtea in spatele casei mele si-a depozitat lemnele de foc pe fundatia casei mele i-si depozitase si caramida in trecut dar m-am certat cu ea si a luat-o +caini ei tot merg la mine in spate in gradina si pe strada i-ai lasa caini liberi eu cu ea nu vorbim suntem certati nu i-mi da voie nici sa merg sa-mi vad fundatia casei in curtea ei fiind-ca este curtea ei întrebarea mea este ce trebuie sa fac sa merg la politie sa depun plangere o -sa-i faca ceva s-au?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar nu inteleg, cum este fundatia casei tale in curtea vecinei? Cine este proprietarul terenului pe care se afla fundatia ta?
Spune acestea si o sa-ti dau un raspuns concret.

| bizo95 explică (pentru Ioandelasal):

Fundatia casei adica este construita chiar pe limita este de tip vechi su dupa ea este curtea vecinei

| Ioandelasal a răspuns (pentru bizo95):

Ar fi bine sa va intelegeti, ca doi buni vecini.
Ai gresit punand fundatia chiar la limita proprietatii vecinei. Conform Codului civil, citez:
"ART. 612. Distanţa minimã în construcţii
Orice construcţii, lucrãri sau plantaţii se pot face de cãtre proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţã de linia de hotar, dacã nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât sã nu se aducã atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimã se poate face prin acordul pãrţilor exprimat printr-un înscris autentic."
Nu cred ca rezolvi ceva adresandu-te politiei, mai ales daca n-ai proprietatea ingradita. Totusi poti incerca, macar s-o avertizeze sa-si tina cainii legati.

| Morenna10 a răspuns:

Din cate experietnte au avut cunostiintele mele cu politia nu cred ca o sa faca mare lucru dar e bine macar sa incerci