| IonSpintecatoru a întrebat:

Salut, unde as putea gasi bunele practici ale politiei? Sau ceva de unde pot sa aflu cam ce are voie si ce nu are voie politia sa iti faca? Intreb asta pentru acum ceva timp un om pe care il cunosc a fost suspect pentru un furt de telefon iar el a fost batut chiar in sectia de politie. Vreau sa-mi cunosc drepturile fata de politie si invers.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Drepturile si obligatiile unui politist sunt prevazute in mai multe acte normative, in primul rand in L.360/2002 privind statutul politistului, in Codul de procedura penala (privind cercetarea penala).
Apoi sunt toate legile in care sunt prevazute contraventii pe care le pot constata si sanctiona.
Drepturile si obligatiile fiecarui cetatean la fel sunt prevazute in multe acte normative, in primul rand Constitutia Romaniei, apoi Codul civil, Codul de procedura civila, Codul de procedura penala, etc.
Politistul care l-a batut a savarsit infractiunea de purtare abuziva, conform Codului penal, citez:
"ART.296. Purtarea abuzivă
  (1) Întrebuinţarea de expresii jignitoare faţă de o persoană de către cel aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
  (2) Ameninţarea ori lovirea sau alte violenţe săvârşite în condiţiile alin. (1) se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracţiune, ale cărei limite speciale se majorează cu o treime."