| DnBSniperZs a întrebat:

Salutare, acum cateva zile ma jucam fotbal in fata blocului cu niste amici iar din greseala i-am spart geamul unui vecin cu mingea, a venit politia si m-a pus sa platesc o amenda de 100 lei pentru vandalism. Cred ca mi-au facut si cazier, este vreo problema la angajare daca am acesta infractiune in fisa?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai cazier, in cazierul judiciar se trec doar pedepsele penale, respectiv cele pentru infractiuni, nu se trec si pedepsele contraventionale (amenzile).

| manuel72 a răspuns:

Daca ai platit o contraventie, nu e ceva penal, deci nu are treaba cu cazierul.

| DnBSniperZs explică (pentru manuel72):

Banii i-am platit azi de dimineata...

| manuel72 a răspuns (pentru DnBSniperZs):

Nu conteaza cand...contraventia nu e infractiune ca sa fie trecuta in cazier.

| BogdanSVPetc a răspuns:

Nu are treaba una cu alta.Nu e un hobiu, e o greseala.

| CaLyStuu a răspuns:

Da, unii te privesc de jos, cei de la firme sau nu mai stiu eu ce. E bine sa uiti de asta si daca in dosar apare ceva, e bine sa le explici. Daca e intelegator iarta, daca nu.

| DnBSniperZs explică (pentru CaLyStuu):

Multumesc pentru raspuns! Oricum este cam aiurea, pentru o minge sparta la 16 ani sa nu te poti angaja, legi proste...