| DarkTwister a întrebat:

Salutare, am permis cat. B si vreau sa aduc o masina pe platforma care are masa maxima autorizata de 1500kg, masa remorcii fiind sub 600kg. Din punct de vedere legal, pot aduce masina respectiva pe platforma? Masina tragatoare este un passat b6, iar masina pe care vreau sa o aduc cantareste 1020kg

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, avand in vedere prevederile Codului rutier pentru categoria B, citez:
"f)categoria B:
1.autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2.ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3.ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;"
Cazul tau s-ar incadra la pct.3 si nu ar fi nici o problema (1.500+600+1.020=3.120).

| dinaprilie a răspuns:

Masina platforma masina sa nu depaseasca 3500..atfel poti sa faci ce vrei

| badpanda a răspuns:

Nu se uita nimeni la 10% diferenta.Dar daca vrei sa fii mai catolic decat Papa, muti cateva chestii din masina tractata in Passat, roata de rezerva, cricul, rezervorul sa fie gol, bateria, etc.