| RTDRomania a întrebat:

Salutare,am primit o intiintare de la politie in care imi apare cu art 260 si 261, voiam sa intreb despre ce e vorba, tin sa mentionez ca sunt minor, si pe data de 9 a 9-a am depus plangere ca mi s-a furat telefonul, vreau sa stiu daca e ceva grav...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru un raspuns corect spune exact ce scrie in acea "instiintare" de la politie.
Eu banuiesc ca este vorba de Codul de procedura penala si cele doua articole se refera la citatie.
Daca tu ai facut o plangere penala pentru furt atunci esti chemat la politie pentru explicatii suplimentare sau sa dovedesti proprietatea asupra telefonului, etc. N-are de ce sa fie grav pentru tine, bineinteles daca n-ai mintit in plangerea penala.

| dannyel86 a răspuns:

Articolele 260 si 261 din Codul de procedura penala se refera la inmanarea citatiei, adica instiintarea pe care ai primit-o tu. Important e ce scrie in citatie. Articolele sunt mentionate pentru a arata ca s-a respectat procedura legala. happy