| Liviu321 a întrebat:

Salutare! De curând m-am angajat la o firma care mi-a cerut să îmi fac SRL. As dori sa știu mai exact ce taxe ar trebui să plătesc eu, la un venit de 10.000 lei sa zicem. Mulțumesc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti angajat doar daca ai incheiat un contract individual de munca si o firma la care esti angajat cu CIM nu-ti va cere sa infiintezi un SRL, n-ar avea nici un rost.
Probabil ca nu esti angajat ci ai alte relatii contractuale cu firma respectiva.
Utilizatorul suntserios ti-a indicat calculatorul pentru venitul obtinut de firma, desi nu stiu daca ce-ai indicat este venitul brut sau net.

Bula
| Bula a răspuns:

Un SRL este o persoana juridica, iar tu (persoana fizica) vei fi patronul si eventual si angajatul firmei.
Persoana juridica (SRL-ul) si ceea fizica (tu) sunteti persoane diferite din punct de vedere juridic si economic, chiar daca SRL-ul este proprietatea ta.

Daca-ti faci SRL, atunci firma ta si firma lor vor fi in relatie contractuala.
Avantajul tau este ca poti deduce toate cheltuielile aferente functionarii. Iar din ce ramane in caseria firmei, vei putea fi patit cu dividende si chiar si cu salar.

| Simpatic a răspuns:

Nu stiu ce tip de activitate are acea societate la care te-ai angajat, dar aceasta practica tu angajat fiind sa iti faci SRL mi se pare de fenetare a legii, nu zic neaparat ca e ceva ilegal dar este ceva care speculeaza legea in orice caz.
Ca si SRL ai cheltuieli!
Ce fenteaza ei nu am exact idee, dar au un castig din momentul in care un SRL te pune sa iti faci tu SRL...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Uite ai aici un calculator in josul paginii

https://startco.ro/calculator

La care mai adaugi costul contabilului lunar pentru ca esti obligat.

Si tii cont si de faptul ca dividente nu poti scoate decat odata la 3 luni din firma.

| DeMicUnCălător a răspuns:

0%
Dacă reinvestești tot profitul.

| KovacsB a răspuns:

Cu tva sau fara tva cei 10.000, foarte important.
Ramai cu jumatate.
Doar ca oricand iti pot spune Pa.
Avantaj ei.
Daca iti completezi foile de parcurs poti deduce 100% tva-ul aferent combustibilului,anvelopelor,reparatiilor si orice mai este nevoie la srl-ul tau.un computer, chirie sediu etc.